Stránka bola presmerovaná

Novú stránku nájdete na http://www.fantasy-svet.sk/

login
heslo
KNOWLEDGEBASE ZÁZNAM
Flotila » kniha «
KNOWLEDGEBASE ZÁZNAM
Serafína a starcova palica » kniha «
KNOWLEDGEBASE ZÁZNAM
Zornička a Filipko » kniha «
KNOWLEDGEBASE ZÁZNAM
Trhlina » kniha «
RECENZIA
Flotila » kniha «
Autor: Yaonee
RECENZIA
Serafína a starcova palica » kniha «
Autor: Yaonee
RECENZIA
Zornička a Filipko » kniha «
Autor: Yaonee
RECENZIA
Trhlina » kniha «
Autor: Yaonee
Goodreads: Book reviews, recommendations, and discussion
REKLAMA

Filmy a seriály v TV programeoptimalizace PageRank.cz
Kniha mesiaca február: Zárezy smrti
Dôležitý oznam:
Internetová stránka Fantasy-svet.net mení doménu. Budeme krajší, rýchlejší, prehľadnejší a plní nových informácií nielen zo sveta fantázie. Práce na novej stránke budú prebiehať približne do apríla 2017. Dovtedy budeme fungovať na starej známej adrese. O tom, kde nás po novom nájdete, vás budeme priebežne informovať.

Pre mesiac august zatiaľ nebola zverejnená kniha mesiaca.
SlavCon 2017
SlavCon 2017 sa tento rok bude konať priamo pod hviezdnou oblohou!
Celý článok
Zárezy smrti
Veronica Roth, autorka populárnej série Divergencia, sa vracia s novou dilógiou.
Celý článok
Novoročná kniha mesiaca január
Aj vy ste zvedaví na to, čo nám prináša posledné knižné kolo v tomto roku?
Celý článok
Vianočná kniha mesiaca december
Aj vy ste zvedaví na to, čo nám prináša posledné knižné kolo v tomto roku?
Celý článok
Kniha mesiaca november: Sychravé dni s Albatrosom! (aktualizované)
Prichádza ten pravý čas na knihy.
Celý článok
loaded
Jana Plauchová: Úvod do teórie chaosu

Príbeh o sile ľudského strachu, sebaklamoch a fóbiách. Ale aj o nevyčerpateľných možnostiach, výskume a zahrávaní sa s vesmírom. Peter „Pete“ Murray je teoretik hĺbkového prežitia. Hoci zachránil z havarovaných ponoriek už mnoho ľudí, sám sa do hlbín oceánu nikdy nepozrel. Má z nich totiž panickú hrôzu. A potom to príde. Prípad, aký doteraz nemal. Jedinečný. Obostretý tajomstvom. Čím ďalej, tým spletitejší. Prípad, v ktorom ide o viac než životy posádky.
 
Poznáte vedecko-fantastické knihy od Jany Plauchovej?
nie
41%
nie, ale už som o tejto autorke čosi počul
16%
áno
14%
áno, ale jej knihy ma neoslovili
15%
možno raz budem od nej čosi čítať
13%
Celkovo hlasovalo 525 užívateľov.
hits
Zobraz v plnej veľkosti
Stephen King 95%


Stručne o autorovi: Stephen King je jeden z nejznámějších a nejúspěšnějších amerických autorů současnosti. Narodil se 21.září 1947 v Portlandu Main. Jeho první vydaný román byl Carrie, který si získal hned veliké ohlasy. Byl přeložen do několikati jazyků (včetně Češtiny a Slovenštiny) a nakonec se dočkal i zfilmování. Stephen King je považován jako bezkonkurečního mistra hororu. Vydal už přes čtyřicet knih podle nichž byly natočeni několik filmů. Knihy se prodávají v miliardy nákladech.
Diskusia | Životopis | Vplyvy | Diela | Recenzie | Kúpiť diela

ŽIVOTOPIS

Stephen Edwin King se narodil 21. září 1947 v Portlandu (Maine). Byl překvapivým přírůstkem do rodiny, protože jeho matce bylo řečeno, že nemůže mít děti. Jeho rodiče Donald a Nellie zažívali období manželské krize, a když byly Stephenovi pouhé dva roky, jeho otec, podomní prodavač Electroluxu, si odskočil pro cigarety... ale už se nikdy nevrátil. Stephen King od té doby svého otce neviděl.

Stephen a jeho adoptovaný starší bratr David žili s matkou porůznu mezi Massachusetts a Maine a jeho vášeň pro psaní vyšla najevo v roce 1959, kdy napsal nějaké články do "novin" svého bratra, které měly náklad kolem 20 výtisků. Stephen psal články a názory na soudobá televizní show. Pod dojmem relativního úspěchu namnožil Stephen jednu ze svých povídek a rozeslal je místním lidem za celých TŘICET CENTŮ! Dokonce prodal ve škole několik svých výtvorů, dokud mu to učitelé nezatrhli.

Během těchto let napsal King řadu povídek, a řadu z nich vydala společnost Triad and Gaslight Books. Vydavateli byli ve skutečnosti Stephen a David Kingovi společně s Chrisem Chesleyem. Posledním z těchto děl vydaných vlastním nákladem byla dvoudílná povídka Hvězdní vetřelci (The Star Invaders).

Mnohé z Kingovy rané tvorby bylo založeno na sci-fi, ale protože neměl vědecké vzdělání, povídky byly trochu slabé co do detailů, ale stále výborné na kluka jeho věku. Stephenův zájem o horror začal v roce 1959, kdy našel v domě své tety krabici starých sci-fi a horrorových časopisů. Inspirován takovými spisovateli jakými byli Howard Phillips Lovecraft, Robert Bloch nebo Jack Finney, začal mnohem více uvažovat o psaní horroru a později toho roku vydal povídku Byl jsem mladým vykradačem hrobů (I Was A Teenage Grave Robber). Navzdory této rané publikaci se mu naskytla první profesionální zakázka až v roce 1967, kdy Startling Mystery Stories koupili jeho povídku Skleněná podlaha (The Glass Floor).

Stephen King odmaturoval na střední škole v roce 1966 a pokračoval na Mainské univerzitě v Oronu. V době studií potkal svou budoucí manželku, Tabithu Spruceovou. V roce 1970 získal titul bakaláře angličtiny, a v roce 1971 si vzal Tabithu.

Začal pracovat v závodní prádelně, pak se stal vrátným, a na podzim roku 1971 učitelem angličtiny na Hamdenské veřejné škole v Maine. Nebyla to dobře placená práce, takže měl problémy se splácením účtů. Psal kdykoli, když zrovna nepracoval a v roce 1974 konečně vydal v nakladatelství Doubleday Carrie, po tom, co za tuto knihu, kterou zachránila před odpadkovým košem Tabitha, získal zálohu 2 500 dolarů. Carrie znamenala okamžitý úspěch, a film, natočený podle ní v roce 1976, se stal neméně populárním.

12. května 1973 změnil navždy život Kingových jediný telefonní hovor. Doubleday prodal práva na dotisk Carrie New American Library (NAL) za 400 000 dolarů a King získal polovinu. Úsilí o vydělání peněz teď přestalo a Stephen se mohl soustředit na psaní, stejně jako tomu bylo vždycky v minulosti. Stephenova matka se bohužel tisku Carrie už nedožila.

Přijetí románu Prokletí Salemu, původně nazvaného "Druhý příchod" jakožto Kingovy druhé knihy bylo dostatečné na to, aby dalo Kingovi nálepku spisovatele hororů, ale nezdálo se, že by ho to trápilo. Pozdější prodej práv na dotisk u NAL mu vydělal polovinu z 500.000 dolarů prodejní ceny.

Kingovým třetím románem, který přišel do tisku, bylo Osvícení, inspirované víkendovou návštěvou jednoho hotelu. Stephen a Tabitha se rozhodli strávit víkend bez dětí v Stanleyově hotelu v Estes Parku. Jako mnohokrát předtím i potom, použil King skutečné postavy z hotelu, včetně Gradyho, hotelového barmana. King řekl: "Do postavy Jacka Torranceho jsem byl schopen vložit řadu svých nešťastných agresivních popudů..." Tímto románem si definitivně připsal přízvisko spisovatele hororů.

King se rozhodl z různých důvodů opustit Doubleday a připojit se k NAL (vlastníkovi vydavatelství Viking). Ten hlavní byl finanční. King však také objevil další postranní efekt. Když vydávali Mrtvou zónu, byla obálka mnohem přitažlivější pro oko, a kniha samotná měla lepší vzhled a atmosféru než knihy vydané Doubledayem.

Od té doby vydal více než 30 románů, a tiskem prošlo přes 100 milionů kopií.

Stephen King má rád rockovou hudbu (t.j. Bruce Springsteena). Ve svých románem má řadu citací z rockových písní, a sám je členem skupiny Rock Bottom Remainders. Dalšími členy této skupiny jsou Dave Barry, Amy Tan, Robert Fulghum, Matt Groening (duchovní otec slavného seriálu Simpsonovi) a Roy Blount Jr. "Rock n Roll", říká Stephen King, "stále osvěžuje a posilňuje ty, kteří cvičí jeho záhady." On i další bestselleroví autoři v Rock Bottom Remainders čas od času vyjedou po východním pobřeží a pořádají vystoupení.

Nyní se zaměřme na Kinga, jako člověka. Zatímco mnozí z jeho nesčetných fanoušků jsou více než jen trochu výstřední, spisovatel sám se zdá být téměř promyšleně normální. Na sobě nosí Levisky, v náprsní kapse má kuličkové pero, dívá se na baseball a pije Pepsi. Žije poklidně v Bangoru, v Maine se ženou a dětmi. "Má žena, mé děti - mě vidí z jedné stránky," říká King, "ale když píšete, něco se stane - něco, co není normální. Ať už jsem kdokoli, když jdu okolo vás, je to jeden člověk. Ale někdo jiný píše ty knihy."

V roce 1989 podepsal King obchod s vydavatelstvím Viking, z kterého získal čistý zisk 35 millionů dolarů za čtyři knihy - nový rekord. Stejně velkoryse jako v případě oné smlouvy, ohlásil v roce 1997 své rozhodnutí Viking opustit, aby uzavřel novou smlouvu s firmou ochotnou zaplatit nabízenou cenu 17 milionů dolarů za jeho další román, Pytel kostí. Brzy se dohodnul se společností Simon and Schuster, která mu mohla dát odměnu 8 milionů dolarů za tisícistránkový svazek, včetně 50ti procentního podílu ze zisku z jeho prodeje a z prodeje dvou dalších děl - sbírky povídek a nebeletristické knize o psaní.

V roce 1999 Stephena Kinga porazilo auto a tato nehoda si vyžádala dlouhou a těžkou rekonvalescenci. Tato situace se odrazila v řadě momentů jeho následující tvorby, kterou musel kvůli ní značně omezit. Nicméně se s vervou pustil do práce a výsledkem jsou romány jako Pavučina snů nebo Černý dům.

V současnosti Stephen King dokončuje svou velkolepou ságu o Temné věži a na veřejnosti se objevila i zpráva, že by její vydání měla završit kariéru tohoto pracovitého spisovatele. Nicméně, co je na této zvěsti pravdy ukáže až čas.

Zdroj: www.stephenking.kbx.cz

VPLYVY

Román Hřbitov zvířátek, Stephen, napsal v Orringtonu za jehož domě se nacházel Hřbitov zvířat. Během dnů pobytu v Orringtonu přejelo auto Kingovi dcery Naomi kočku stejně jako Ellie Creedové.

DIELA

* 1973 Carrie - Carrie

* 1975 Salem's Lot - Prokletí Salemu

* 1977 Rage

* 1977 The Shining - Osvícení

* 1976 - 1978 Night Shift - Noční směna

* 1978The Stand - Svědectví

* 1979 The Dead Zone - Mrtvá zóna

* 1979 The Long Walk, jako Richard Bachman - Dlouhý pochod

* 1980 Firestarter - Žhářka

* 1981 Cujo - Cujo

* 1981 Danse Macabre
* 1981 Roadwork, jako Richard Bachman - Srovnáno se zemí

* 1982 Creepshow, kniha komiksů, kreslil Berni Wrightson

* 1982 The Dark Tower I: The Gunslinger - Temná věž I: Pistolník

* 1982 Different Seasons - Čtyři roční doby,

* 1982 The Running Man- Běh o život/Muž na úteku jako Richard Bachman

* 1983 Christine - Christina

* 1983 Cycle of the Werewolf, ilustroval Berni Wrightson

* 1983 Pet Sematary - Řbitov zviřátek

* 1984 The Eyes of the Dragon - Dračí oči

* 1984 The Talisman, s Peterem Straubem - Talisman

* 1984 Thinner, jako Richard Bachman

* 1985 Skeleton Crew

* 1985 The Bachman Books - soubor čtyř knih publikovaných pod Bachmanovým pseudonymem (bez Thinner)

* 1986 It - To

* 1987 Misery - Misery

* 1987 The Dark Tower II: The Drawing of the Three - Temná věž II: Tři vyvolení

* 1988 The Tommyknockers - Tommyknockeři

* 1988 Nightmares in the Sky

* 1989 The Dark Half - Temná půle

* 1989 Dolan's Cadillac (limitované vydání)

* 1989 My Pretty Pony (limitované vydání)

* 1990 Four Past Midnight - Čtyři po půlnoci,

* 1991 Needful Things - Nezbytné věci

* 1991 The Dark Tower III: The Waste Lands - Temná věž III: Pustiny

* 1992 Gerald's Game - Geraldova hra

* 1993 Dolores Claiborne - Dolores Claibornová

* 1993 Nightmares & Dreamscapes

* 1994 Insomnia - Nespavost

* 1995 Rose Madder - Rose Madder

* 1995 Umney's Last Case

* 1996 The Green Mile - Zelená míle
- původně vydáno jako seriál o šesti částech: The Two Dead Girls, The Mouse on the Mile, Coffey's Hands, The Bad Death of Eduard Delacroix, Night Journey, a Coffey on the Mile

* 1996 Desperation (jako Stephen King)- Beznaděj a The Regulators (jako Richard Bachman) - Strážci zákona

* 1997 Six Stories

* 1997 The Dark Tower IV: Wizard and Glass - Temná věž IV: Čaroděj a sklo

* 1998 Bag of Bones - Pytel kostí

* 1999 Storm of the Century

* 1999 The Girl Who Loved Tom Gordon - Holčička, která měla ráda Toma Gordona

* 1999 The New Lieutenant's Rap (limitované vydání)

* 1999 Hearts in Atlantis - Srdce v Atlantidě

* 1999 Blood and Smoke (audiokniha)

* 2000 Riding the Bullet (v elektronické podobě)

* 2000 The Plant (v elektronické podobě)

* 2000 Secret Windows

* 2000 On Writing: A Memoir of the Craft (O psaní: Memoáry o řemesle; kombinace autobiografie a poradenství pro začínající spisovatele)

* 2001 Dreamcatcher - Pavučina snů

* 2001 Black House s Peterem Straubem - Černý dům
- pokračování knihy Talisman

* 2002 From a Buick 8 - Z buicku 8

* 2002 Everything's Eventual: 14 Dark Tales - Všechno je definitivní

* 2003 The Dark Tower I: The Gunslinger (upravená verze)

* 2003 The Dark Tower V: Wolves of the Calla - Temná věž V: Vlci z Cally

* 2004 The Dark Tower VI: Song of Susannah - Temná věž VI: Zpěv Susannah

* 2004 The Dark Tower VII: The Dark Tower- Temná věž VII: Temná věž

* 2004 Faithful: Two Diehard Boston Red Sox Fans Chronicle the Historic 2004 Season

* 2005 The Colorado Kid

* 2006 Cell - Puls

* 2006 Lisey's Story - Príbeh vdovy Lisey

* 2007 Blaze, jako Richard Bachman

* 2008 Duma Key

* 2008 Just After Sunset - sbírka povídek, vyjde v listopadu 2008

* 2009 Under the Dome - Pod kupolí

*2011 11/22/63 - 22.11.1963

* 2012 The Dark Tower The Wind Trough the Keyhole

*2013 Doctor Sleep

LINKY a RECENZIERecenzie pridané užívateľmi Fantasy-Sveta (0)

Tagy: stephen king

Pridal(a): sh3li, 13. 09. 2008 04:46:26

Bookmark and ShareHodnotenie užívateľov: 91.7 %

Aby ste mohli hodnotiť tento záznam, musíte byť prihlásený.
© Fantasy-svet.net, všetky práva vyhradené. Bez súhlasu majiteľov nesmie byť obsah tohto webu skopírovaný.
Fantasy-svet.net je stránka fanúšikov, nie je majiteľom autorských práv. Je len sprostredkovateľom
informácií o celosvetovo populárnych fantasy knihách, filmoch a i.
Created by Whitewash
Verzia 1.04 (Changelog)