Stránka bola presmerovaná

Novú stránku nájdete na http://www.fantasy-svet.sk/

login
heslo
KNOWLEDGEBASE ZÁZNAM
Flotila » kniha «
KNOWLEDGEBASE ZÁZNAM
Serafína a starcova palica » kniha «
KNOWLEDGEBASE ZÁZNAM
Zornička a Filipko » kniha «
KNOWLEDGEBASE ZÁZNAM
Trhlina » kniha «
RECENZIA
Flotila » kniha «
Autor: Yaonee
RECENZIA
Serafína a starcova palica » kniha «
Autor: Yaonee
RECENZIA
Zornička a Filipko » kniha «
Autor: Yaonee
RECENZIA
Trhlina » kniha «
Autor: Yaonee
Goodreads: Book reviews, recommendations, and discussion
REKLAMA

Filmy a seriály v TV programeoptimalizace PageRank.cz
Kniha mesiaca február: Zárezy smrti
Dôležitý oznam:
Internetová stránka Fantasy-svet.net mení doménu. Budeme krajší, rýchlejší, prehľadnejší a plní nových informácií nielen zo sveta fantázie. Práce na novej stránke budú prebiehať približne do apríla 2017. Dovtedy budeme fungovať na starej známej adrese. O tom, kde nás po novom nájdete, vás budeme priebežne informovať.

Pre mesiac júl zatiaľ nebola zverejnená kniha mesiaca.
SlavCon 2017
SlavCon 2017 sa tento rok bude konať priamo pod hviezdnou oblohou!
Celý článok
Zárezy smrti
Veronica Roth, autorka populárnej série Divergencia, sa vracia s novou dilógiou.
Celý článok
Novoročná kniha mesiaca január
Aj vy ste zvedaví na to, čo nám prináša posledné knižné kolo v tomto roku?
Celý článok
Vianočná kniha mesiaca december
Aj vy ste zvedaví na to, čo nám prináša posledné knižné kolo v tomto roku?
Celý článok
Kniha mesiaca november: Sychravé dni s Albatrosom! (aktualizované)
Prichádza ten pravý čas na knihy.
Celý článok
loaded
Jana Plauchová: Úvod do teórie chaosu

Príbeh o sile ľudského strachu, sebaklamoch a fóbiách. Ale aj o nevyčerpateľných možnostiach, výskume a zahrávaní sa s vesmírom. Peter „Pete“ Murray je teoretik hĺbkového prežitia. Hoci zachránil z havarovaných ponoriek už mnoho ľudí, sám sa do hlbín oceánu nikdy nepozrel. Má z nich totiž panickú hrôzu. A potom to príde. Prípad, aký doteraz nemal. Jedinečný. Obostretý tajomstvom. Čím ďalej, tým spletitejší. Prípad, v ktorom ide o viac než životy posádky.
 
Poznáte vedecko-fantastické knihy od Jany Plauchovej?
nie
41%
nie, ale už som o tejto autorke čosi počul
16%
áno
14%
áno, ale jej knihy ma neoslovili
15%
možno raz budem od nej čosi čítať
13%
Celkovo hlasovalo 523 užívateľov.
hits
Zobraz v plnej veľkosti
Branko Jelinek 100%


Stručne o autorovi: Branko Jelinek, rodák z Banskej Štiavnice, vyštudoval Školu úžitkového výtvarníctva v Košiciach a grafiku a knižnú ilustráciu na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave. Od roku 2006 žije v Prahe, kde sa živí ako vývojár počítačových hier. Aj napriek tomu sa veľmi intenzívne venuje komiksom, ktoré nielen rád číta, ale aj tvorí. V roku 2003 sa mu podarilo vydať prvú časť zo svojej komiksovej trilógie Oskar Ed (edice Motýl, grafická novela – viazaná väzba), ktorá bola neskôr preložená aj do poľštiny. Popri českých či slovenských časopisoch, magazínoch, ako aj zborníkoch, publikoval niektoré svoje práce i v zahraničí, predovšetkým v Slovinsku.
Diskusia | Životopis | Vplyvy | Diela | Recenzie | Kúpiť diela

ŽIVOTOPIS

Debut Branka Jelineka nebol, a ani nie je, úzko prepojený s komiksovými (časom profesionalizovanými) časopismi, ani s vysokonákladovými periodikami alebo albumami, ktoré aj v dnešnej dobe rýchlej expanzie komiksového média i na našom trhu ponúkajú jednu z mnohých lákavých alternatív okamžitej publikácie.

V súčasnosti môžete jeho krátke príbehy nájsť či už v špeciálnom vydaní magazínu AARGH! (revue) z roku 2003 (Oskar Ed: V parku), alebo v komiksovej antológii Generace Nula: Český komiks 2000 – 2010 z roku 2010, ktorá predstavuje aktuálnu vlnu mladých autorov, zažívajúcu v dobe svojho detstva a dospievania „krátký komiksový boom na přelomu 80. a 90. let i následní hluboký propad po roce 1993. Když se kolem roku 2000 začala tvořivě projevovat, měla z čeho čerpat inspiraci a nadšení, zároveň ale musela začít mnoho věcí budovat znovu a od začátku, (…) protože komiksová scéna se rodila zdola – nejprve přišli komiksové e-ziny na internetu a záhy po nich komiksové fanziny, které zakládali autoři sami, aby měli kde publikovat“ (Prokůpek, 2010, str. 4).

Podľa slov autora Oskara Eda, Branka Jelineka, v období, kedy končil štúdium na vysokej škole, rozhodol sa svoju magisterskú prácu tematicky zamerať na komiks: „Bral som to ako poslednú príležitosť venovať sa niečomu rozsiahlejšiemu. Myslel som si, že po škole zapadnem niekde v práci a k podobnej činnosti sa už nedostanem. V tomto som sa, našťastie, mýlil“ (13.02.2013).

Oskar Ed, výzorom bizarná postavička, hlavný protagonista rovnomennej grafickej novely o hľadaní zmyslu života, vznikol spontánne. „Keď som sa obzeral po hlavnej postave, na úplnom začiatku, pri listovaní mojich starších prác, objavil som nejakú bytosť, ktorá sa pravidelne opakovala. Tak som si ju vybral, trochu poľudštil, a domyslel som si k nej príbeh“ (Jelinek, 13.02.2013).

Aby sa autorov zámer o vykreslenie akéhosi bezútešného sveta, ktorým sa Oskar Ed od samého začiatku obklopuje, a ktorý napriek svojej nemeniacej sa čierno-bielej podstaty vnáša do fabuly či obrazu hrejivú rozmanitosť, prirodzene zhmotnil nielen pomocou slova (textu), siahol Jelinek po perokresbe: „... javila sa ako najjednoduchšie riešenie. Pred tým som s formou výrazne neexperimentoval. Jednoducho som začal a prvých 20 strán tomu dalo určitý rozmer, a ten som sa snažil nenabúravať. Menšiu komplikáciu prinieslo šrafovanie cez pravítko. Dodalo kresbe charakter (ľudia si ho niekedy spájajú s mangou), ale zároveň spomalilo proces. Preto som si pri najnovšej grafickej novele pravítko zakázal. Domnieval som sa, že to proces tvorby urýchli, ale mýlil som sa. Nejde to rýchlejšie“ (Jelinek, 13.02.2013).

Rovnaký prístup zaujal Jelinek aj k vizuálnemu vyobrazeniu (umeleckej charakteristike) Oskara Eda. Rozhodol sa pre karikatúru. Tá však nemá spĺňať účel lacného zosmiešnenia, tak, ako to je pre ňu v mnohých prípadoch typické, predstavuje skôr jeden z niekoľkých výnimočných elementov (deformáciu), aké sa v jeho komikse objavujú: „Oskarova tvár je vec, ktorú považujem dodnes za jeden zo šťastnejších prvkov komiksu. A pracujem s ním aj v ďalšej svojej novele. Hrdinovi jeho tvár prináša určitú výnimočnosť, jedinečnosť, ktorá je charakteristická pre vnímanie nás samých v kontexte okolitého sveta. Zároveň, okrem tohto vyčlenenia sa z okolia, je aj traumatizujúcou metaforou odlišnosti a postihnutia, na ktorú nikto nereaguje. Predstavuje to čaro okamihu, kedy vedieš dialóg s človekom, ktorý nemá oko. Si s ním v priamom kontakte, ale okrem témy, ktorú s ním rozoberáš, sústreďuješ sa aj na túto jeho fyzickú anomáliu, ktorú nevieš dostať z hlavy. V Oskarovom prípade mi ide skôr o tú vnútornú odlišnosť, aj keď je zhmotnená fyzicky. Myslím si, že podobný efekt by som dosiahol aj vtedy, ak by bol Oskar jediná zvieracia postava v komikse. A správal by sa, samozrejme, ako človek“ (Jelinek, 13.02.2013).

Aj keď do istej miery ovplyvňoval Branka Jelineka komiks už od jeho detstva (napr. časopis ABC alebo Elektrón), výraznú záľubu v ňom našiel až počas svojho vysokoškolského štúdia, kedy sa mu do rúk dostali výtlačky od Katsuhira Otomu, Chrisa Warea či Daniela Clowesa. Napriek tomu, že v čase jeho debutu nebol prístup ku kvalitným komiksom jednoduchý, podarilo sa mu objaviť aj také unikátne práce, ktoré ho i dnes, v dobe, kedy o komiksové média nie je núdza, oslovia alebo inak opätovne inšpirujú. Nakoniec, istá technická (výtvarná), avšak nezámerná podobnosť, ako Jelinek sám pripúšťa, by tu aj v Oskarovom prípade byť mohla: „Asi by som sa nedokázal vyhovoriť z toho, že tam nejaká tá kvapka východného umenia a jeho dynamiky nie je. I keď, ak sa mám priznať, manga ma akosi mimoriadne neoslovuje a nevyhľadávam ju. A už vôbec sa v nej neorientujem. Okrem spomínaného Otomu som toho v živote v rukách veľa nedržal. (...) Ľudia občas spájajú Oskara, cez kresbu, s Eddiem Campbellom. Voči jeho kresbe nič nemám, ale akosi ju nevyhľadávam. Oskarove novely majú problém v tom, že v nich ešte nie som celkom vykreslený. Inými slovami, sú príliš dobrým dôkazom konštatovania, že nie som bravúrnym ilustrátorom“ (Jelinek, 13.02.2013).

Branko Jelinek sa i naďalej začleňuje medzi autorov, ktorí svojou tvorbou pozitívne ovplyvňujú smerovanie komiksu predovšetkým v Českej republike a v zahraničí. Aktívne hosťuje na rôznych vernisážach, podujatiach či výstavách a v roku 2010 získal za svojho Oskara Eda (Oskar Ed: Pouť) najvyššie možné ocenenie, aké si komiksový autor pri tomto type akcií odnáša – cenu Grand Prix, ktorú udeľuje Medzinárodný festival komiksu a hier v Lodži. Ale ani tieto úspechy mu nepriniesli uznanie zo strany slovenskej domácej komiksovej scény, ktorá v posledných rokoch pomaly prekonáva svoj dlhoročný prepad a začína sa rovnako tak formovať nanovo.

Pozn. Citácie z rohovou s autorom pochádzajú z vlastného archívu autora KB záznamu a sú publikované so súhlasom autora, s ktorým sa rozhovor urobil.

Použitá literatúra:

PROKŮPEK, T.: Generace nula: český komiks 2000 – 2010. Praha: nakladatelství Plus, 2010. 159 s. ISBN 978-80-259-0020-8.

VPLYVY

Predovšetkým zahraniční komiksoví autori, medzi ktorých patrí Katsuhiro Otoma, Chris Ware či Daniel Clowes.

DIELA

JELINEK, B.: Oskar Ed (1.diel). Praha: nakladateľstvo Stable & Němeček s. r. o., 2003. 80 s. ISBN 80-86661-03-2.

JELINEK, B.: Oskar Ed (2.diel). Praha: nakladateľstvo Mot komiks s. r. o, 2004. 104 s. ISBN 80-86661-08-3.

JELINEK, B.: Oskar Ed (3.diel). Praha: nakladateľstvo Mot komiks s. r. o, 2006. 100 s. ISBN 80-86661-13-X.

LINKY a RECENZIERecenzie pridané užívateľmi Fantasy-Sveta (0)

Tagy: branko jelinek, oskar ed, komiks

Pridal(a): Yaonee, 17. 02. 2013 14:03:36

Bookmark and ShareHodnotenie užívateľov: 100 %

Aby ste mohli hodnotiť tento záznam, musíte byť prihlásený.
© Fantasy-svet.net, všetky práva vyhradené. Bez súhlasu majiteľov nesmie byť obsah tohto webu skopírovaný.
Fantasy-svet.net je stránka fanúšikov, nie je majiteľom autorských práv. Je len sprostredkovateľom
informácií o celosvetovo populárnych fantasy knihách, filmoch a i.
Created by Whitewash
Verzia 1.04 (Changelog)