Stránka bola presmerovaná

Novú stránku nájdete na http://www.fantasy-svet.sk/

login
heslo
KNOWLEDGEBASE ZÁZNAM
Flotila » kniha «
KNOWLEDGEBASE ZÁZNAM
Serafína a starcova palica » kniha «
KNOWLEDGEBASE ZÁZNAM
Zornička a Filipko » kniha «
KNOWLEDGEBASE ZÁZNAM
Trhlina » kniha «
RECENZIA
Flotila » kniha «
Autor: Yaonee
RECENZIA
Serafína a starcova palica » kniha «
Autor: Yaonee
RECENZIA
Zornička a Filipko » kniha «
Autor: Yaonee
RECENZIA
Trhlina » kniha «
Autor: Yaonee
Goodreads: Book reviews, recommendations, and discussion
REKLAMA

Filmy a seriály v TV programe



















optimalizace PageRank.cz
Kniha mesiaca február: Zárezy smrti




Dôležitý oznam:
Internetová stránka Fantasy-svet.net mení doménu. Budeme krajší, rýchlejší, prehľadnejší a plní nových informácií nielen zo sveta fantázie. Práce na novej stránke budú prebiehať približne do apríla 2017. Dovtedy budeme fungovať na starej známej adrese. O tom, kde nás po novom nájdete, vás budeme priebežne informovať.

Pre mesiac február zatiaľ nebola zverejnená kniha mesiaca.
SlavCon 2017
SlavCon 2017 sa tento rok bude konať priamo pod hviezdnou oblohou!
Celý článok
Zárezy smrti
Veronica Roth, autorka populárnej série Divergencia, sa vracia s novou dilógiou.
Celý článok
Novoročná kniha mesiaca január
Aj vy ste zvedaví na to, čo nám prináša posledné knižné kolo v tomto roku?
Celý článok
Vianočná kniha mesiaca december
Aj vy ste zvedaví na to, čo nám prináša posledné knižné kolo v tomto roku?
Celý článok
Kniha mesiaca november: Sychravé dni s Albatrosom! (aktualizované)
Prichádza ten pravý čas na knihy.
Celý článok
loaded
Jana Plauchová: Úvod do teórie chaosu

Príbeh o sile ľudského strachu, sebaklamoch a fóbiách. Ale aj o nevyčerpateľných možnostiach, výskume a zahrávaní sa s vesmírom. Peter „Pete“ Murray je teoretik hĺbkového prežitia. Hoci zachránil z havarovaných ponoriek už mnoho ľudí, sám sa do hlbín oceánu nikdy nepozrel. Má z nich totiž panickú hrôzu. A potom to príde. Prípad, aký doteraz nemal. Jedinečný. Obostretý tajomstvom. Čím ďalej, tým spletitejší. Prípad, v ktorom ide o viac než životy posádky.
 
Poznáte vedecko-fantastické knihy od Jany Plauchovej?
nie
42%
nie, ale už som o tejto autorke čosi počul
16%
áno
14%
áno, ale jej knihy ma neoslovili
15%
možno raz budem od nej čosi čítať
13%
Celkovo hlasovalo 608 užívateľov.
hits
Zobraz v plnej veľkosti
Žánre Fantasy N/A%
Zaradenie: zaujimavost
Diskusia | Galéria

Delenie podľa Wikipédie:

* Klasická fantasy: Prostredie je zasadené do prostredia, ktoré je inšpirované reálnymi historickými epochami, väčšinou stredovekom. Typickým príkladom je dielo J. R. R. Tolkiena alebo poviedky a romány o Zaklínačovi Andrzeja Sapkowského.

* Hrdinská fantasy: Dej väčšinou sleduje príhody a výpravy hrdinu - bojovníka, ktorý neohrozene prekonává hordy nepriateľov. Barbar Conan je archetypom takéhoto hrdinu.

* Humorná fantasy: Fantastický svet väčšinou slúži ako kulisa, v ktorej sa odohrávajú podivné a pikareskné príhody. často so satirickým či parodickým podtextom ku skuočnostiam z nášho reálneho sveta. Príkladom je Zeměplocha Terryho Pratchetta.

* Mestská fantasy: Dej sa odohrává v mestskom prostredí, či už v meste zo súčasnosti, v minulosti, či v nejakom alternatívnom svete. Príkladom je Nádraží Perdido (China Miéville) nebo Nikdykde (Neil Gaiman).

* Alternatívna (či špekulatívna) história: Dej se väčšinou odvíja od úvahy, čo by sa stalo alebo sa mohlo stať za predpokladu, že by v určitom historickom okamihu došlo k nejakej odchýlke od našej skutočnej histórie (nape. iný výsledok bitky; alebo predčasná smrť osoby, ktorá mala veľký dopad na ďalšie historické udalosti). Príkladom je Na západ od raja (Harry Harrison), tento román vychádza z predpokladu, že meteorit zodpovedný za vyhubenie dinosaurov planétu Zem minul a dej popisuje stret ľudskej civilizácie s civilizáciou inteligentných potomkov dinosaurov.

* Paralelná realita: Dej se odohrává v niekoľkých paralelníých vesmíroch, mezi ktorými je možné nejakým spôsobom prechádzať. Jednou z paralérnych realít môže a nemusí býť náš vesmír.

zdroj: http://cs.wikipedia.org/wiki/Hlavn%C3%AD_strana

Ďalšie delenie:


Sword and sorcery (meč a mágia) - Tento druh je neodmysliteľne spätý s R. E. Howardom a barbarom Conanom. Ako už názov napovedá nejaké hlboké filozofické myšlienky tu nenájdete. Pod údermi mečov u budú lietať črevá, zadky, bruchá, hnáty a iné viac či menej pekné časti tela. Nesmieme zabudnúť na mágov a čarodejníkov, ktorí sú tu často príčinou mnohých negatívnych javov. Pozadie príbehov dotvárajú bohovia, démoni, sexy dievčatá a iné potvory. Tieto príbehy sú väčšinou kratšieho rozsahu a odohrávajú sa vo vymyslenom svete (čo však nie je celkom pravda, Howardov svet je vlastne náš iba v dávnej minulosti).

Autori: Je ich veľa, spadajú sem všetci čo píšu o Conanovi, alebo hrdinoch podobného charakteru - napr. David C. Smith. Zo slovenských autorov by sme sem mohli zaradiť napr. Juraja Červenáka.

Hrdinská fantasy (tiež epická, alebo vysoká - high fantasy) Tento žáner sa zasa spája s profesorom Tolkienom. Jeho hlavnými znakmi sú rozsiahlosť diela (niekoľko zväzkov) časté sú aj mapy sveta kde sa dej odohráva a slovníky jazykov ktoré sa v ňom používajú. Dôležitou súčasťou sú opisy krajiny a celkový heroický duch diela - hlavný hrdinovia musia často prekonať hranice svojich možností aby daný hrdinský skutok vykonali.

Autorov tohoto žánru tak isto mnoho ale spomeniem aspoň: R. E. Feist, Terry Brooks, Nick Perumov alebo Ursula le Guin.

Humorná fantasy - Tento druh fantasy má jediný cieľ - čitateľa zabaviť a rozosmiať. Môžu to byť tiež rozsiahle diela, môžu mať aj mapy či slovníky (humorná fantasy často paroduje iné žánre, diela, miesta a postavy), ale o heroickom duchu sa tu dá hovoriť iba veľmi ťažko.

Najznámejším autorom tohoto žánru je Terry Pratchett, ale píše ju aj Craig Shaw Gardner a písal ju Thorne Smith.

Science and sorcery (veda a mágia) - tento žáner je spojením fantasy a sci - fi. Jeho hlavným znakom je, že hlavné postavy využívajú mágiu, žijú medzi elfami, rytiermi a drakmi, ale do ich sveta zasahujú aj moderné (dokonca zatiaľ ešte neexistujúce) veci ako napr. Rakety, vesmírne lode, inteligentný roboti a pod. Zdá sa, že je to bláznivá kombinácia, ale napodiv sa dá veľmi dobre spojiť.

Najznámejším autorom tohoto žánru je Christopher Stasheff.

Dark fantasy (temná fantasy, fantasy horor) - ako názov napovedá, tento štýl skĺbil vlastnosti fantasy a hororu (v niektorých prípadoch dokonca ešte aj detektívky). Jej poslaním však nemusí nutne byť snaha vyvolať v čitateľovi pocit strachu. Temná je atmosféra tohoto diela, môže sa to hemžiť nemŕtvymi, démonmi, vraždami, negatívnymi hrdinami a beznádejou.

Najznámejšími autormi sú napr. Wolfgang Hohlbein, Michael Moorcock, Cook glen.

Detská fantasy - je to žáner ktorý síce nie je o nič jemnejší než jeho bratia pre dospelých, ale je zaobalený tak, aby vyhovoval deťom. Hlavný hrdinovia sú zvieratká alebo deti. Je to zvláštne, ale pod pláštikom akejsi "detinskosti", sú tu ukryté vraždy, vojny a čierna mágia.

Autori: C. S. Lewis, J. K. Rowlingová, Brian Jacques.

Historická fantasy - ide o diela ktoré sa odohrávajú v skutočnej histórii, ale sú obohatené o rôzne nadprirodzené skutočnosti, najčastejšie mágov a mágiu. Môže ísť aj o alternatívnu históriu v štýle "čo by bolo keby..." keby Hitler vyhral vojnu, keby rimania prišli do Ameriky a pod.

Autori: Harry Turtledove, Juraj Červenák, Wolfgang Hohlebein.

Magický realizmus - ide o realistickú prózu založenú na zásahu nadprirodzených síl (bohovia, mágia) do deja. Opakom je súčasná fantasy, ktorá sa odohráva v súčasnosti ale nadprirodzenosťou je doslova nasiaknutá (občas nazývaná realtime fantasy - čiže fantasy v skutočnom čase)

Autori: J. L. Borges, Gabriel José García Márquez a svojim posledným dielom sa sem v podstate zaradil aj Dušan Fabian.

Fantastický realizmus - Toto je skôr žáner literatúry faktu. Popisuje v podstate veci neuveriteľné, ale skutočné. Príkladom sú napr. tajné nacistické projekty, alebo výskumy tajných služieb.

Autori: Jacques Bergier, Louis Pauwels.

Gamebooky (hracie knihy) - ide o žáner kde sa čitateľ nie len zosobní a s hrdinom, ale sa ním poprípade stane alebo inak tvorí a zasahuje do deja. Niekde iba rozhoduje o voľbe (nalistovaním príslušnej strany) a niekde musí aj odkrútiť súboje s pomocou kocky podobne ako v RPG. Akčnejšie ladené gamebooky bývajú nazývané aj - fighting fantasy. Sem by sme mohli zaradiť v podstate aj pravidlá, návody a manuály na fantasy a RPG, tie však píšu kolektívy autorov.

Autori: J. H. Brennan, Steve Jackson, Ian Livingstone, zo slovenských by som sem vtesnal Zsolta Vargu.

Fantastická poézia - básnikov v oblasti fantastiky je málo, poézia väčšinou tvorí iba súčasť diela prozaického. Časté sú najmä spevy a piesne, ale aj veršované legendy a mýty.

Autor: J.R.R. Tolkien

Mnohých autorov možno pravdaže zaradiť do viacerých skupín a máloktorá fantasy je tak čistá, že zapadá iba do jednej kategórie.

Tak to sú asi všetky subžánre literárnej fantastiky. Delení by sa samozrejme môže vytvoriť oveľa viac napr pod. témy, prostredia, rozsahu a pod.

Zdroj: http://kubisa.blog.sme.sk/

Tagy: fantasy vseobecne

Pridal(a): Whitewash, 16. 09. 2008 06:42:26

Bookmark and Share



Hodnotenie užívateľov: 100 %

Aby ste mohli hodnotiť tento záznam, musíte byť prihlásený.
© Fantasy-svet.net, všetky práva vyhradené. Bez súhlasu majiteľov nesmie byť obsah tohto webu skopírovaný.
Fantasy-svet.net je stránka fanúšikov, nie je majiteľom autorských práv. Je len sprostredkovateľom
informácií o celosvetovo populárnych fantasy knihách, filmoch a i.
Created by Whitewash
Verzia 1.04 (Changelog)