Stránka bola presmerovaná

Novú stránku nájdete na http://www.fantasy-svet.sk/

login
heslo
KNOWLEDGEBASE ZÁZNAM
Flotila » kniha «
KNOWLEDGEBASE ZÁZNAM
Serafína a starcova palica » kniha «
KNOWLEDGEBASE ZÁZNAM
Zornička a Filipko » kniha «
KNOWLEDGEBASE ZÁZNAM
Trhlina » kniha «
RECENZIA
Flotila » kniha «
Autor: Yaonee
RECENZIA
Serafína a starcova palica » kniha «
Autor: Yaonee
RECENZIA
Zornička a Filipko » kniha «
Autor: Yaonee
RECENZIA
Trhlina » kniha «
Autor: Yaonee
Goodreads: Book reviews, recommendations, and discussion
REKLAMA

Filmy a seriály v TV programeoptimalizace PageRank.cz
Kniha mesiaca február: Zárezy smrti
Dôležitý oznam:
Internetová stránka Fantasy-svet.net mení doménu. Budeme krajší, rýchlejší, prehľadnejší a plní nových informácií nielen zo sveta fantázie. Práce na novej stránke budú prebiehať približne do apríla 2017. Dovtedy budeme fungovať na starej známej adrese. O tom, kde nás po novom nájdete, vás budeme priebežne informovať.

Pre mesiac február zatiaľ nebola zverejnená kniha mesiaca.
SlavCon 2017
SlavCon 2017 sa tento rok bude konať priamo pod hviezdnou oblohou!
Celý článok
Zárezy smrti
Veronica Roth, autorka populárnej série Divergencia, sa vracia s novou dilógiou.
Celý článok
Novoročná kniha mesiaca január
Aj vy ste zvedaví na to, čo nám prináša posledné knižné kolo v tomto roku?
Celý článok
Vianočná kniha mesiaca december
Aj vy ste zvedaví na to, čo nám prináša posledné knižné kolo v tomto roku?
Celý článok
Kniha mesiaca november: Sychravé dni s Albatrosom! (aktualizované)
Prichádza ten pravý čas na knihy.
Celý článok
loaded
Jana Plauchová: Úvod do teórie chaosu

Príbeh o sile ľudského strachu, sebaklamoch a fóbiách. Ale aj o nevyčerpateľných možnostiach, výskume a zahrávaní sa s vesmírom. Peter „Pete“ Murray je teoretik hĺbkového prežitia. Hoci zachránil z havarovaných ponoriek už mnoho ľudí, sám sa do hlbín oceánu nikdy nepozrel. Má z nich totiž panickú hrôzu. A potom to príde. Prípad, aký doteraz nemal. Jedinečný. Obostretý tajomstvom. Čím ďalej, tým spletitejší. Prípad, v ktorom ide o viac než životy posádky.
 
Poznáte vedecko-fantastické knihy od Jany Plauchovej?
nie
43%
nie, ale už som o tejto autorke čosi počul
16%
áno
13%
áno, ale jej knihy ma neoslovili
15%
možno raz budem od nej čosi čítať
13%
Celkovo hlasovalo 623 užívateľov.
hits
Zobraz v plnej veľkosti
Ako vznikol Súmrak N/A%
Zaradenie: zaujimavost
Diskusia | Galéria

Voľný preklad častí autorkinho vysvetlenia z jej oficiálnej internetovej stránky. Ak ste knihu ešte nečítali, ale chystáte sa, radšej si tento text nechajte na neskôr; obsahuje totiž spoilery, ktoré vám môžu pokaziť čitateľský zážitok.

Stephenie Meyerová na svojej stránke píše:
„Presne si pamätám dátum, kedy som začala písať Súmrak, pretože v ten deň mali moje deti prvú hodinu plávania. Takže s istotou môžem povedať, že všetko začalo 2. júna 2003. Do tohto dňa som nenapísala nič okrem niekoľkých kapitol z iných príbehov, v ktorých som sa nikdy nedostala ďaleko, a od narodenia môjho syna pred šiestimi rokmi som už vôbec nič nevytvorila.
Zobudila som sa (toho 2. júna) z veľmi živého sna. V tom sne boli dve osoby pohrúžené do rozhovoru na lesnej lúke. Jednou z nich bolo obyčajné dievča. Tá druhá osoba bola fantasticky krásna, žiarivá a bol to upír. Rozoberali prekážky vyplývajúce z toho, že sa po A, postupne do seba zamilovali, zatiaľ čo po B, upíra obzvlášť priťahovala vôňa jej krvi a nebolo to pre neho ľahké uvládnuť sa a okamžite ju nezabiť. Pre detailný opis môjho sna si pozrite Kapitolu 13 (Priznania) z knihy.
Hoci som mala na práci milión vecí (napríklad pripraviť raňajky hladným deťom, obliecť ich a vymeniť im plienky, nájsť plavky, ktoré nikdy neboli na svojom mieste, atď.), zostala som v posteli, premýšľajúc nad snom. Tak veľmi ma zaujal príbeh bezmennej dvojice, že sa mi priečila predstava, že by som naň zabudla; bol to ten druh sna, ktorý vás prinúti zavolať kamoške a nudiť ju jeho detailným opisom. (Okrem toho, ten upír vyzeral tak prekliato dobre, že som nechcela prísť o jeho obraz v mojej mysli.) Neochotne som vstala a vybavila všetky neodkladné záležitosti; všetko ostatné som odložila a sadla si k počítaču – nespravila som to už takú dlhú dobu, až som sa pýtala, či mi to vôbec stojí za to. Ale nechcela som zabudnúť na ten sen, takže som napísala všetko, na čo som si dokázala spomenúť, pričom som postavy volala „on“ a „ona“.
Od tej chvíle neprebehol deň bez toho, aby som niečo nenapísala. V slabých dňoch som pridala stranu alebo dve; počas dobrých dní som dokončila kapitolu a začala ďalšiu. Väčšinou som písala v noci, keď moje deti spali, takže som sa mohla sústrediť dlhšie ako päť minút bez toho, že by ma niečo vyrušilo. Začala som scénou na lúke a napísala zvyšok knihy. Potom som sa vrátila na začiatok a písala, pokiaľ jednotlivé časti do seba nezapadli. „Zlatú čiaru“, ktorá ich spojila, som vytvorila koncom augusta, o tri mesiace neskôr.
Trvalo mi dosť dlho, kým som vybrala mená pre svoju anonymnú dvojicu. Svojmu upírovi (ktorý bol zamilovaný od prvého dňa) som sa rozhodla dať meno, ktoré bolo kedysi považované za romantické, ale svoju popularitu stratilo už pred desaťročiami. K menu Edward ma priviedla postava pána Rochestera od Charlotte Bronteovej a pán Ferrars od Jane Austenovej. Vyskúšala som ho a zistila som, že mu svedčí. Pri hlavnej hrdinke to bolo ťažšie. Žiadne meno sa jej nehodilo. Po tom dlhom čase, ktorý som s ňou strávila, som ju mala rada ako vlastnú dcéru a žiadne meno sa mi nezdalo dosť dobré. Napokon, inšpirovaná práve tou láskou, som jej dala meno, ktoré som si šetrila pre moju dcéru, lenže tá sa nikdy nezjavila: Isabella. Hurá! Edward a Bella mali konečne mená. Čo sa týka ostatných postáv, dlho som sa prehrabávala v starých záznamoch zo sčítania ľudu, hľadajúc mená, ktoré boli obľúbené v čase ich narodenia. Pre zaujímavosť: Rosalie mala byť pôvodne „Carol“ a Jasper bol „Ronald“. Nové mená sa mi páčia oveľa viac, ale občas sa mi stane, že náhodou napíšem Carol alebo Ron. Ľudí, ktorí čítajú moje nečistopisy, to často pletie.
Čo sa týka prostredia, vedela som, že potrebujem nejaké poriadne daždivé miesto. Obrátila som sa na Google, cez ktorý realizujem všetky potrebné výskumy, a hľadala som najdaždivejšie miesto v USA. Objavila som Olympijský polostrov v štáte Washington. Vytiahla som mapy oblasti a začala som ich skúmať, hľadajúc niečo malé, mimo cesty, obklopené lesom... A bolo to presne tam, kde som chcela, maličké mesto nazvané „Forks“. Nemohlo by to byť lepšie, ani keby som ho tak nazvala sama. Na Googli som si našla obrázky z oblasti a ak by ma názov neohúril, tým úžasným fotografiám by sa to určite podarilo. Pri skúmaní Forksu som objavila rezerváciu La Push, domov quileutského kmeňa. Ich príbeh je fascinujúci a niekoľko fiktívnych postáv sa okamžite zjavilo v mojom príbehu.
Až dovtedy boli Bella a Edward, literárne povedané, hlasy v mojej hlave. Jednoducho nemohli zavrieť ústa. Zostávala som hore tak dlho, ako sa dalo, snažiac sa vyťukať na klávesnici všetko, čo som mala v mysli, a potom som sa zničená odplazila do postele (moje bábätko ešte stále neprespalo celú noc), len aby sa mi v hlave začal odvíjať ďalší rozhovor. Nenávidela som pomyslenie na to, že by som niečo zabudla, tak som vždy vstala a zamierila k počítaču. Po čase som si nachystala pero a poznámkový blok k posteli, aby som zachytila svoje myšlienky a aspoň trochu si pospala. Ráno to vždy bola napínavá úloha rozlúštiť, čo som to v tme naškriabala na papier.
Počas dňa som sa tiež nedokázala vyhýbať počítaču. Kým som trčala na hodinách plávania, v 46-stupňovej horúčave pod phoenixským slnkom, tvorila som zápletku a schémy a chodila som domov s toľkými novými nápadmi, že som ich nedokázala písať dostatočne rýchlo. Bolo typické arizonské leto, horúce, slnečné, horúce a ešte raz horúce, ale keď sa pozriem späť na tie tri mesiace, pamätám si dážď a chladivé zelené predmety, akoby som skutočne strávila leto v Olympijskom dažďovom pralese.
Keď som dokončila knihu, dala som sa do písania epilógov... mnohých epilógov. Presvedčila som sa o tom, že som ešte nebola pripravená opustiť svoje postavy a tak som začala tvoriť pokračovanie. Medzitým som pokračovala v úpravách Súmraku.
Moja staršia sestra Emily bola jediná, kto vedel, na čom pracujem. Od júna som jej posielala kapitoly hneď, ako som ich dokončila, a tak sa čoskoro stala mojím hlavným „povzbudzovateľom“. Pravidelne kontrolovala, či nemám pre ňu niečo nové. Bola to práve Emily, kto prvýkrát navrhol, aby som Súmrak vydala. Fakt, že som dokončila celú jednu knihu, ma priviedol k tomu, aby som sa naozaj pozrela na možnosti vydania knihy.“

Na Meyerovej oficiálnej stránke sa ďalej dočítate o tom, ako hľadala vydavateľa pre Súmrak. Ak vás zaujímajú bezprostredné názory čitateľov, prípadne chcete pridať vlastné postrehy, nezabudnite sa pozrieť na naše fórum, do témy venovanej Stephenie Meyerovej.

Zdroj:

Stránka Stephenie Meyerovej

Tagy: twilight saga

Pridal(a): Bruja, 09. 10. 2008 07:36:51

Bookmark and ShareHodnotenie užívateľov: 85 %

Aby ste mohli hodnotiť tento záznam, musíte byť prihlásený.
© Fantasy-svet.net, všetky práva vyhradené. Bez súhlasu majiteľov nesmie byť obsah tohto webu skopírovaný.
Fantasy-svet.net je stránka fanúšikov, nie je majiteľom autorských práv. Je len sprostredkovateľom
informácií o celosvetovo populárnych fantasy knihách, filmoch a i.
Created by Whitewash
Verzia 1.04 (Changelog)