Stránka bola presmerovaná

Novú stránku nájdete na http://www.fantasy-svet.sk/

login
heslo
KNOWLEDGEBASE ZÁZNAM
Flotila » kniha «
KNOWLEDGEBASE ZÁZNAM
Serafína a starcova palica » kniha «
KNOWLEDGEBASE ZÁZNAM
Zornička a Filipko » kniha «
KNOWLEDGEBASE ZÁZNAM
Trhlina » kniha «
RECENZIA
Flotila » kniha «
Autor: Yaonee
RECENZIA
Serafína a starcova palica » kniha «
Autor: Yaonee
RECENZIA
Zornička a Filipko » kniha «
Autor: Yaonee
RECENZIA
Trhlina » kniha «
Autor: Yaonee
Goodreads: Book reviews, recommendations, and discussion
REKLAMA

Filmy a seriály v TV programeoptimalizace PageRank.cz
Kniha mesiaca február: Zárezy smrti
Dôležitý oznam:
Internetová stránka Fantasy-svet.net mení doménu. Budeme krajší, rýchlejší, prehľadnejší a plní nových informácií nielen zo sveta fantázie. Práce na novej stránke budú prebiehať približne do apríla 2017. Dovtedy budeme fungovať na starej známej adrese. O tom, kde nás po novom nájdete, vás budeme priebežne informovať.

Pre mesiac október zatiaľ nebola zverejnená kniha mesiaca.
SlavCon 2017
SlavCon 2017 sa tento rok bude konať priamo pod hviezdnou oblohou!
Celý článok
Zárezy smrti
Veronica Roth, autorka populárnej série Divergencia, sa vracia s novou dilógiou.
Celý článok
Novoročná kniha mesiaca január
Aj vy ste zvedaví na to, čo nám prináša posledné knižné kolo v tomto roku?
Celý článok
Vianočná kniha mesiaca december
Aj vy ste zvedaví na to, čo nám prináša posledné knižné kolo v tomto roku?
Celý článok
Kniha mesiaca november: Sychravé dni s Albatrosom! (aktualizované)
Prichádza ten pravý čas na knihy.
Celý článok
loaded
Jana Plauchová: Úvod do teórie chaosu

Príbeh o sile ľudského strachu, sebaklamoch a fóbiách. Ale aj o nevyčerpateľných možnostiach, výskume a zahrávaní sa s vesmírom. Peter „Pete“ Murray je teoretik hĺbkového prežitia. Hoci zachránil z havarovaných ponoriek už mnoho ľudí, sám sa do hlbín oceánu nikdy nepozrel. Má z nich totiž panickú hrôzu. A potom to príde. Prípad, aký doteraz nemal. Jedinečný. Obostretý tajomstvom. Čím ďalej, tým spletitejší. Prípad, v ktorom ide o viac než životy posádky.
 
Poznáte vedecko-fantastické knihy od Jany Plauchovej?
nie
42%
nie, ale už som o tejto autorke čosi počul
16%
áno
14%
áno, ale jej knihy ma neoslovili
15%
možno raz budem od nej čosi čítať
13%
Celkovo hlasovalo 608 užívateľov.
hits
Zobraz v plnej veľkosti
Miesta v knihe Harry Potter N/A%
Zaradenie: zaujimavost
Diskusia | Galéria

Rokfortská stredná škola čarodejnícka : Rokfort je stredná škola vo Veľkej Británii, kde sa vyučuje mágia. Založili ju 4 čarodejníci: Richard Chrabromil, Salazar Slizolin, Brunhilda Bystrohlavová a Brigita (Helga) Bifľomorová. Riaditeľkou je prof. Minerva McGonagalová (1998 - ...). Bývalí riaditelia sú Severus Snape (1997 - 1998), Dolores Umbridgeová (niekoľko mesiacov), Albus Dumbledore (... - 1997), Armando Dippet, Phineas Nigules Black, Everard ..., Dexter Fortescue, Dilys Derwentová (1741 - 1768) a i. Škola sa nachádza na 7-poschodovom hrade, kamenné chodby sú osvetľované fakľami. Je chránená mocnými čarami, nemožno sa do areálu primiestniť ani odmiestniť, muklovia ju vidia ako zrúcaninu. Erbom je lev, orol, jazvec a had okolo písmena R. Rovnošatu tvorí čierny zimný plášť so strieborným zapínaním, čierny habit, špicatý klobúk a rukavice z dračej kože.
Hymna - „Rokfort, škola vysoká si,
uč nás, svet to ocení
aj tí, čo sú holohlaví,
aj ucháni zelení.
Nalievaj nám vedomosti
svojím zlatým lievikom,
nech nám v hlavách rozrastú sa
ako ten strom pod slnkom.
Nauč nás, čo vedieť treba,
do hláv vtlč, čo chýba v nich,
viem, že raz dočkáme sa
nádherných čias kúzelných.“ (1.135)

Vstupná hala : Z areálu sa sem dá dostať cez dubové dvere, väčšinu haly zaberá veľké mramorové schodisko. Dá sa odtiaľto dostať napr. do žalárov, Veľkej siene, na pohyblivé schodisko. Nad vstupnými dverami sú fakultné hodiny – Chrabromilu rátajú rubíny, Slizolinu smaragdy, Bystrohlavu zafíry a Bifľomoru iný drahokam.

Veľká sieň : Obrovská miestnosť, nachádzajú sa v nej 4 rovnobežné dlhé fakultné stoly a na konci profesorský. Vysoký klenutý strop je začarovaný, tak aby ukazoval oblohu. Osvetlenie tvoria levitujúce sviečky. Vo Veľkej sieni okrem raňajok, obeda a večere sa každoročne konajú skúšky úrovne VČU a MLOKa, kedy dlhé fakultné stoly nahradí mnoho maličkých. V 4. ročníku sa tu konal Vianočný ples, súčasť ceremoniálu 3-čarodejníckeho turnaja. Na Vianoce sa sieň tradične zaplní dvanástkou ihličnanov a na Hellowe‘en tekvicami.

Zborovňa : Pri dverách stoja dve kamenné príšery. Je to veľká obdĺžniková miestnosť s mnoho stoličkami z tmavého dreva.
 Riaditeľova pracovňa : Točité schodisko, ktorým sa dá dostať do pracovne, stráži kamenná obluda. Po zadaní hesla, zväčša nejaká sladkosť, sa odtiahne. Samotná pracovňa je okrúhla, po stenách visia portréty minulých riaditeľov Rokfortu. Za riaditeľovania Dumbledora tam na bidle sedával fénix Félix. Okrem kníh, triediaceho klobúka a vibrujúcich strieborných prístrojov je tam aj vzácna mysľomisa. A určite sa tam niekde nachádza aj posteľ.

Slizolinská klubovňa : Nachádza sa v žalároch, vstupom je kamenná stena s vyobrazeným hadom. Klubovňa je dlhá nízka podzemná miestnosť s nevľúdnymi stenami a stropom, z ktorého visia zelené lampáše. Nachádzala sa pod zeleným jazierkom, odkiaľ má zelenkastý nádych.

Snapeova pracovňa : Nevľúdna tmavá kamenná miestnosť v žalároch, pri stenách sa nachádzajú police s tvormi a rastlinami napustenými v pohároch, v kúte skriňa s prísadami, krb, zväčša vyhasnutý.

Južná veža (pozn. Z chrabromilskej veže je to najďalej na hodinu veštenia.) : Do chrabromilskej klubovne sa vstupuje cez obraz Tučnej pani, v 3. ročníku ju po incidente s nožom Siriusa Blacka nahradil Sir Cadogan. Za portrétom sa nachádza útulná oválna spoločenská miestnosť, dievčenský (chlapci sa tam nemôžu dostať) a chlapčenský internát. Postele s baldachýnom. Izby sú rozdelené podľa tried.

Západná veža : Na vrchu sa nachádza soviareň, je to dosť chladná kruhová kamenná miestnosť, ktorej je stále prievan (žiadne okno nie je zasklené) a na zemi kopa trusu, slamy, vyvrátených kostí myší, hrabošov. Ubytovňa pre všetky sovy študentov aj školské sovy.

2. západná veža (resp. veža na západnej strane hradu) : Sídlo bystrohlavskej klubovne. Vstupom je iba kus dreva s orlím klopadlom, ktoré sa spýta otázku a až po správnej odpovedi vás pustí do klubovne. Architektonicky pôsobí ako chrabromilská, len v strede spoločenskej miestnosti je socha Bystrohlavovej s jej „strateným“ diadémom, v tejto dobe zničeným.

Astronomická veža : Najvyššia rokfortská veža. Konajú sa tu hodiny astronómie a mimo nich je vstup na ňu zakázaný. V 1. ročníku si odtiaľto zobrali Charlieho priatelia malého draka Norberta/u a v 7. tu bol zavraždený Albus Dumbledore.

Severná veža : Pracovňa prof. Trelawneyovej a učebňa Veštenia. Vstupom sú padacie dvierka s rebríkom
.
Tajomná komnata : Bola vybudovaná Salazarom Slizolinom bez vedomia ostatných zakladateľov, otvoriť ju môže len Slizolinov potomok, presnejšie každý, kto ovláda parselčinu. Príšera, ktorá ju obýva je basilisk. Vstup sa nachádza na nefunkčných dievčenských záchodoch na 2. poschodí. Pred umývadlom s malým hadíkom na kohútiku poviete v parselčine ‚Otvor sa!‘. Bola otvorená roku 1952/53 Tomom Riddlom (Voldemort), vtedy bolo zabité jedno dievča a 1992/93 Ginny Weasleyovou (konala na príkaz Voldemorta), nikto nezomrel, iba pár študentov skamenelo, no neskôr im vrátil pôvodnú podobu odvar z mandragor.

Núdzová miestnosť (Izba najvyššej potreby) : Nachádza sa na 7. poschodí oproti gobelínu, na ktorom traja trollovia bijú Barnabáša Bláznivého, keď ich chcel učiť balet. Stačí trikrát prejsť popri gobelínu, myslieť na to čo potrebujete a miestnosť sa otvorí, ak v nej nie je niekto iný s inou predstavou miestnosti. Slúžila najmä študentom ako odložisko nepotrebných, či zakázaných vecí, Doobymu ako nemocnička pre Winky, keď sa opila, Dumbledorovi nahradila WC, Weasleyovie dvojičkám kuticu na metly, Dumbledorovej armáde prv ako stan a potom útočisko pred Alecto a Amycusom a Malfoyovi na opravu skrinky miznutia.

Knižnica : Rozsiahla zbierka najrôznejších kníh o mágií. V zakázanej časti sa nachádzajú aj knihy čiernej mágie. Rokfortskou knihovníčkou je Irma Pinceová, veľmi prísna, náchylná na písanie do kníh a jedenie v knižnici.

Kuchyňa : Ide sa do nej chodbou z Veľkej siene, vstupom je obraz striebornej ovocnej misy. Keď pošteklíte zelenú hrušku, zmení sa na veľkú kľučku. Kuchyňa je presne pod Veľkou sieňou a je rovnako veľká ako ona, je tu tiež 5 stolov a pri stenách sú pracovné stoly s hrncami a pod. Oproti dverí je veľké kamenné ohnisko. Varí tu mnoho domácich škriatkov.

Bifľomorská klubovňa : Nachádza sa pri kuchyniach.

Zakázaný les : Domov rôznych tvorov, napr. stromostrážcovia, testraly (jediné stádo v Británii), jednorožce, hipogrify, acromantule, istý čas aj tryskochvosté škroty, od 2. ročníka aj živá Ford Anglia a inteligentných bytostí ako kentaury a obor Grawp. V 7. ročníku boli odtiaľto vedené útoky smrťožrútov pri obliehaní hradu.

Metlobalové ihrisko : Oválneho tvaru, tri a tri obruče na každej strane, tribúny vo farbách 4 rokfortských fakúlt. Hrá sa aj za nepriaznivých podmienok. Neodohrané zápasy boli len, keď Rokfort zachvátila vlna útokov na študentov muklovského pôvodu, počas konania sa 3-čarodejníckeho turnaja.

Jazero : Domov rôznych bytostí a tvorov, napr. vodný ľudia, hlbočníky, obrovská sépia. Neekologicky do neho ústi vývod odpadu zo záchodov, ktorým sa sem-tam „splachuje“ Umrnčaná Myrta.

Hagridova chatrč : Jednomiestna drevená stavba pri Zakázanom lese. Choval tam dračie mláďa, ešte malé tryskochvosté škroty, Hrdozobca si tam uchýlil, keď ho odsúdili na smrť. Inak tam má posteľ, iný nadmerný nábytok, krb a mnoho klietok, vlasov z jednorožca pre zranené tvory.

Biela hrobka : Miesto posledného odpočinku riaditeľa Albusa Dumbledora.

Flitwickova pracovňa : Nachádza sa na 7. poschodí, 13 okno od Západnej veže (Bystrohlavskej fakulty).

Filchova kancelária : Nevľúdna miestnosť bez okien s nízkym stropom, steny lemované drevenými skrinkami so zásuvkami so zabavenými predmetmi, formulármi na priestupky a dané tresty.

Durmstrangský inštitút : Durmstrang je stredná škola ďaleko na severe, kde sa vyučuje aj čierna mágia. Bývalým riaditeľom je prof. Igor Karkarov, smrťožrút. Škola je umiestnená na 4-poschodovom hrade. Oheň sa zapaľuje len na magické účely. Školský areál majú obrovský, v lete lietajú každý deň nad jazerami a vrchmi, no v zime majú málo denného svetla. Rovnošatu tvorí kožuchy z huňatej kožušiny, baranica a tmavočervený habit.

Beauxbatonská akadémia mágie : Beuxbatons (francúzsky: Académie de Magie Beauxbâtons) je francúzska stredná škola, kde sa vyučuje mágia. Riaditeľkou je madam Olympe Maxim. Škola sa nachádza v paláci. Cez Vianoce majú ľadové sochy (obrovské, ligotavé, vyzerajúce ako diamant) po celej jedálni. Majú zbory vodných nýmf, ktoré im spievajú serenády.Erbom sú dva prekrížené zlaté prútiky a z každého letia tri hviezdy. Rovnošatu tvorí svetlomodrý hodvábny habit, šatka a klobúk.

Inštitút salemských bosoriek : Salem je americká dievčenská stredná škola, kde sa vyučuje mágia.

Smeltinská súkromná škola : Výberová muklovská škola, na ktorú sa dostal aj Dudley, tak ako jeho otec Vernon, a Piers Polkiss. Majú výbornú kantínu. Rovnošatu tvorí hnedé sako, oranžové krátke nohavice, nízky slamený klobúčik a palica.

Stonewallská štátna škola : pôvodná stredná škola, na ktorú mal chodiť Harry. Rovnošatu tvoria sivé šaty.

U kančej hlavy : Malý zatuchlý hostinec, nad dverami visí malá tabuľka s odťatou kančou hlavou, z ktorej vyteká krv na biely obrus. „Arkierové okná pokrývala taká vrstva špiny, že do miestnosti prenikalo len veľmi málo denného svetla a osvetľovali ju kúsky sviečok na drsných drevených stoloch. Podlaha na prvý pohľad vyzerala, akoby to bola iba udupaná zem.“ (5.327) Majiteľom bol Aberfort Dumbledore a v HP7 jeho krčma poskytla útočisko nie len Harrymu, ale aj všetkým študentom z Rokfortu (dodávka jedla pre DA).

Škriekajúca búda : Najmátožnejšie miesto v Británii. Bola postavená, keď nastúpil Remus Lupin na Rokfort, aby sa mal kde bezpečne premieňať na vlkolaka. Momentálne nie je dôvod sa jej obávať. Už roky ňou prúdi len vietor, okná zatlčené a záhrada zarastá burinou. Bol tu zavraždený Severus Snape.

Medové labky : Vychýrené miestečko rokfortských študentov pre ten sortiment sladkostí, rôznych veľkostí, chutí a farieb, napr.: želatínové slimáky, fazuľky každej chuti, karamelky, zmrzlinové guľky, čokoguľky, žuvačky extra super veľká bublina, ostré čertíky, ľadové myši, mentolová pasta tvaru žaby, cukrové brká, vybuchujúce bonbóny, fondány, čokoládové žabky, kyselinové šumienky, šumivé bzučalky, pelendrekové prútiky, švábie hrčky, pišťiace cukrové myši atď.

u Troch metiel : Útulný hostinec, kde je vždycky plno. Ponúkajú ďatelinové pivo, slávnu medovinu, fialkovú vodu, ohnivú whisky, sirupy, ríbezľový rum a i.

Zonkov obchod : Zábavné čarodejnícke pomôcky, inšpirácia Weasleyovie dvojičiek.

Derviš a Bangeš : Čarodejnícke potreby, prevažne knihy (či len knihy?).

Sovia pošta : Všetky možné druhy sov, tie najmenšie iba na miestne zásielky.

Scriptusova predajňa : Predaj bŕk, kalamárov, pergamenu a iných písacích pomôcok.

Madam Puddifootová : Kaviarnička pre zaľúbených.

Stanica : Najbližšia vlaková stanica k Rokfortu. Stáva tu Rokfortský expres, odkiaľ študenti idú buď kočmi alebo loďkami po jazere.

Jaskyňa nad Rokvillom : Istú dobu sa tu ukrýval Sirius s hrdozobcom, neskôr Hagrid s Grawpom.

Twilfitt a Tatting : Habity hodné nákupu Malfoyovcov.

Tottenham Court Road : Ulica, ktorá ako prvá zišla na um Hermione, keď utekala spolu s Ronom a Harrym zo svadby. Utiahli sa do malej kaviarničky, kde ich prepadli smrťožrúti.

Šikmá ulička : Vstup je cez dvor vychýreného Deravého kotlíka (ubytovňa, krčmička, jedáleň) na Charing Cross Road. Stačí trikrát poklopať prútikom na tretej tehle sprava nad smetníkom (ak nezmenili typ smetníku).

Gringottbanka : Čarodejnícka banka, má veľa podlaží pod zemou a nezmapovateľné chodby. Pracujú tam raráškovia (škriatkovia). Tie najstaršie trezory strážia draky a najmä mocné kúzla a čary. Niektoré trezory sa dajú otvoriť len samotnými raráškami, iné sú na kľúč. Hlavná hala je vykladaná mramorom. 31. júla 1991 došlo prvýkrát k nezákonnému vniknutiu do Gringottbanky, páchateľom bol Qirius Quirrell a nič sa neodcudzilo. Druhé vniknutie a prvá krádež bola roku 1998, kedy sa vlúpali do prísne stráženého trezoru Lestrangeovcov a odcudzili Bifľlomorovej šálku, páchateľmi boli Harry Potter, Hermiona Grangerová, Ronald Weasley a rarášok Griphook – nechytení, ušli na starom slepom drakovi.

„Vstúp, cudzinec, buď náš vzácny hosť,
za bránou však nechaj chamtivosť,
neber poklad čo ti nepatrí,
lebo vypadneš z hry raz-dva-tri,
navyše aj ruka odpadne
takému, čo niečo ukradne,
prepadne sa dole do lesa
a tam dlho hanbiť bude sa.“
(1.79)

Kotly a kotlíky : Všetky velkosti, rôzne materiále, od meďenných a cínových až po zlaté a strieborné.

Čarovný (Zázračný) zverinec : Obchod s rôznymi zvieratami, od sov, cez obojstranné mloky, mačky, ropuchy, biele zajace s cylindrom, slimáky, havrany až po potkany a myši.

Madam Malkinová – Habity na každú príležitosť : Od slávnostných habitov, na bežné použitie, zimných plášťov až po špicaté klobúky.

Čarodejnícka literatúra pre malých i veľkých : Majteľmi sú Flourish a Blotts. Knihy, knihy a ešte raz knihy. Najkurióznejšie čo tu predávali boli: Neviditeľná kniha neviditeľností a Príšerná kniha príšer.

Apatieka : Prísady do elixírov.
Ollivanderovci : Výrobcovia prvotriednych čarodejníckych prútikov od roku 383 pred n.l. vyrábajú len s jadrom dračej blany, perom fénixa a vlasom jednorožca.

Mnohoraké metlobalové doplnky : Vo výklade sa vždy nachádza aktuálne najnovší model metly. Predávajú aj dresy, pálky, lopty a knihy s metlobalovou tematikou.

U Gambola a Japesa : Ako muklovské „papiernictvo“, predávajú pergameny, brká, atrament.

Cukráreň Floriana Fortescua : Príjemné posedenie, obsluha a zákusky, zmrzlinové poháre a kokteily.

Eylopsova sova : Obchodné stredisko venované zvieratám: krmivá...

Vydarené výmysly Weasleyovcov : Prestížny obchod so zaujímavými a zábavnými čarodejníckymi pomôckami. Majiteľmi sú Fred a George, neskôr len George Weasley. Ponúkajú ulievaci maškrty (nugát na krvácanie z nosa, vracačky, zamdlievačky), falošné prútiky, vylepšené brká (samonamáčacie, kontrola pravopisu, s inteligentnými odpoveďami), patentované sny na deň, oblečenie zabezpečené cloniacim kúzlom, muklovské kúzlenie, peruánsky prášok okamžitej tmy, falošné detonátory, predlžovacie uši, zázrak čarodejnice – najúčinnejšie elixíry lásky, odstraňovače pupákov, pygmejské chumkáče atď.

Zašitá ulička : Známa medzi čarodejníkmi praktikujúcimi čiernu mágiu.

Borgin a Burkes : Známa firma obchodujúca so vzácnymi a nebezpečnými predmetmi. Z majiteľov už žije iba pán Borgin, no zákazníci si ho stále mýlia s Caractacom Burkem. Za mlada tu pracoval aj Voldemort.


Ministerstvo mágie : Nachádza sa pod Londýnom. Návštevníckym vchodom je ‚nefunkčná‘ búdka, kde treba vytočiť 62442 (MAGIC). Po ovládnutí smrťožrútmi sa jediným vstupom aj odchodom stali verejné záchody na mincu Ministerstva mágie. Funkciu ministra vykonáva Kingsley Shacklebolt (1998 - ...). Bývalí ministri sú Pius Thicknesse pár mesiacov, Rufus Scrimgeour (predtým vedúci Úradu aurorov) do 1997, Kornelius Oswald Fudge (predtým člen Oddelenia pre presadzovanie čarodejníckeho práva) do 1996. Niekoľko krát bol o toto miesto požiadaný aj Albus Dumbledore, vždy odmietol.

1. podlažie : Kancelária ministra mágie a pomocný personál, Odbor pre registráciu čarodejníkov narodených u muklov (len v HP7)

2. podlažie : Oddelenie pre presadzovanie čarodejníckeho, Oddelenie pre vyšetrovanie nenáležitého používania čarodejníckych schopností, Sídlo aurorov, Administratívne služby Wizengamotu, Oddelenie pre zneužívanie muklovských artefaktov, Kanceláriu pre odhaľovanie a konfiškovanie falošných obranných zaklínadiel a ochranných predmetov (od HP7)

3. podlažie : Oddelenie čarovných nehôd a katastrôf, Oddiel nápravy náhodných kúziel, Sídlo Hlavného zotierača (vymazávača), Výbor pre muklovské vysvetlenia, Výbor pre experimentálne kúzla

4. podlažie : Oddelenie pre reguláciu a kontrolu čarovných tvorov, Odbor zverov, Odbor bytostí, Odbor duchov, Kancelária pre vzťahy s raráškami, Úrad vzájomnej spolupráce so škriatkami, Poradňa pre boj proti škodcom, Výbor pre likvidáciu nebezpečných tvorov

5. podlažie : Oddelenie pre medzinárodnú čarodejnícku spoluprácu, Orgán pre medzinárodné čarodejnícke normy, Medzinárodný čarodejnícky úrad pre právo, britské ústredie Medzinárodnej konfederácie čarodejníkov

6. podlažie : Oddelenie čarovnej prepravy, Úrad hop-šup práškovej siete, Metlový inšpektoriát, Kancelária prenášadiel, Skúšobné stredisko pre premiestňovanie

7. podlažie : Oddelenie čarodejníckych hier a športov, Ústredie britskej a írskej metlobalovej ligy, Oficiálny pľuvadlíkový klub, Úrad nezmyselných patentov

8. podlažie : Átrium, Fontána čarovných bratov - zbierka je určená Nemocnici sv. Munga, Bezpečnostná služba

9. podlažie : Oddelenie záhad – zamestnancom sa hovorí "nedotknuteľní", Sieň proroctiev

10. podlažie : Súdne siene; nevedie sem výťah

Neznáme podlažie : Oddelenie čarodejníckej údržby


Nemocnica sv. Munga na čarovné choroby a zranenia : Nachádza sa za výkladom obchodu Purge a Dows, s.r.o. Liečitelia majú citrónovozelené habity s vyšitým emblémom: skrížený prútik a kosť.

Prízemie : Informácie, Nehody spôsobené ľudskými výtvormi – výbuchy kotlíkov, spätná reakcia prútikov, havárie metiel atď.

1. poschodie : Zranenia spôsobené tvormi – uhryznutia, bodnutia, popáleniny, zapichnuté ostne atď. (Nebezpečná izba Dai Llewellyna: vážne uhryznutia)
2. poschodie : Čarovné baktérie – nákazlivé choroby ako dračie kiahne, miznúca choroba, tuturkolóza atď.
3. poschodie : Otrava elixírmi a rastlinami – vyrážky, zvracanie, neovládateľný smiech atď.
4. poschodie : Škody spôsobené kúzlami – nesnímateľné kliatby, pobosorovanie, nesprávne použité kúzla atď. (Izba Janus Thickeyho: dlhodobí pacienti)
5. poschodie : Čajovňa, Nemocničný obchod


Rezidencia Blackovcov : Na Grimmauldovom námestí č.12. Domácim škriatkom je Kreacher, no keďže sa ku nemu nesprávajú milo, je podlý a nestará sa o domácnosť. Nachádzajú sa tu ku pr. odťaté hlavy domácich škriatkov, gobelín rodu Blackovcov a artefakty čiernej mágie. Po návrate Voldemorta Hlavný stan Fénixovho rádu až po smrť strážcu tajomstva, Albusa Dumbledora. Dom po smrti posledného mužského Blacka zdedil Harry Potter.


King’s Cross

Nástupište 9 a 3/4 : vstup je deliaca stena medzi 9 a 10 nástupišťom. Rokfortský expres z neho odchádza 1.9. o 11.00, začiatkom Vianočných prázdnin a prichádza koncom Vianoc a 31.6.
Tiež znázornilo prechod medzi svetom živých a svetom mŕtvych. Harry sa tu ocitol po tom, čo ho druhý krát v živote zasiahla Avada.


Elephant a Castle : Muklovská reštaurácia. Často svedok čarodejníctva. Bol tu problém s vracajúcim záchodom, odrážajúce sa zaklínadlo.

Detský domov : Pochmúrna hranatá budova obklopená vysokým plotom. Vychovávateľkou tu bola pani Colová. Voldemort sa tu prvýkrát stretol s riadeným kúzlením, keď mu vzbĺkla skriňa. Mal sa sem vracať každý rok na letné prázdniny, ale keďže bol taký výborný študent, ostával na Rokforte.

Sídlo Malfoyovcov : Honosný zámok chránení proti primiestňovaniu i odmiestňovaniu. Stal sa centrom smrťožrútov. V záhrade majú honosné pávy a v pivniciach Voldemortových nepriateľov pod rúškom tmy ukrytých.


Spinner’s End

Dom Severusa Snapa : Nachádza sa na mieste obývanom muklami, na Priadarskej ulici pri rieke. Po vstupe vidno iba malú obývačku, steny úplne pokryté knihami, za jednou sa nachádza tajné úzke schodisko vedúce do podkrovnej časti, za inou zas do malej kuchyne. Dom celkovo pôsobí zanedbane, ako by tam nikto nebýval.


Vydrí sv. Dráb

Brloh : „Na prvý pohľad sa zdalo, že tu kedysi stál obrovský kamenný chliev, ku ktorému sa postupne, raz tu, raz tam, dostavala nejaká izba, až mala stavba niekoľko poschodí a bola taká pokrútená, že držala pokope zrejme len zázrakom.“ (2.39) K domu patrí aj rozsiahly pozemok, kde Weasleyovie deti hrávali metlobal, záhrada, večne zamorená trpaslíkmi, kurník a záhradný domček (skladisko metiel), kde sa pred začiatkom 6. ročník odohral rozhovor Harryho s Dumbledorom. Okrem hydiny a prasiat majú Weasleyovci záhrobného ducha, 3 sovy: Elvíru – rodinnú; Hestiu – Percyho; Kvíka - Ronovu a pygmejského chumkáča Arnolda – Ginnin. Pani Weasleyová túžila mať vždy domáceho škriatka, ktorý by jej pomáhal v domácnosti. Po smrti Dumbledora sa Brloh stal hlavným stanom Fénixovho rádu. Konala sa tu svadtba Billa a Fluer, no počas svadobnej hostiny dom prepadli smrťožrúti.

Dom Lovegoodovcov : Na samote. „Pripomínal čierny cylinder so strašidelným mesiacom, zaveseným na popoludňajšej oblohe.“ (7.332) Býva tu Xenophilius Lovegood s dcérou Lunou a zároveň je to aj sídlo vydavateľstva Sršňa. HP7 bol dom značne poškodený po výbuchu rohu erumpenta.

Lasičia hlava : Hora nad dedinou. Počas konania sa Svetového pohára v metlobale tu bolo umiestnené prenášadlo – stará baganča.

Lastúrový domček : Na útese s výhľadom na more. Múry sú vykladané lastúrami a natreté vápnom. Je to pomerne malý domček len pre Billa a Fluer. Harry im v záhrade pochoval domáceho škriatka Doobyho.


Malé Neradostince (v 1,2 Neveľké Radosti)

Dom Dursleyovcov : Na Privátnej ceste č. 4, jednoposchodový, radová výstavba na predmestí. Na prízemí je moderná, večne čistá kuchyňa a obývačka s elektronickým krbom, ktorý raz pán Weasley rozbil, keď ho pripojil k hop-šup práškovej sieti. Na poschodie sa ide schodiskom, pod ktorým je malá komora, v ktorej Harry žil 10 rokov. N poschodí je spálňa Dursleyovcov, hosťovská izba, v ktorej prespáva Marge a Dudleyho dve izby, z ktorých bola jedna obývaná Harrym za posledných 7 rokov.

Vrtamex : Firma, vyrába vŕtačky. Pán Dursley, riaditeľ spoločnosti, mal kanceláriu na 9. poschodí.


Budleigh Babberton : Očarujúca dedinka, kam na krátky čas zavítal Horace Slughorn unikajúci pred smrťožrútmi, lebo by od neho mohli niečo chcieť. Usadil sa v dome starej ženy, ktorá odcestovala.


Little Hangleton
Dom Riddlovcov : Nachádza sa na kopci vysoko nad dedinou. Je pustý odvtedy, čo Voldemort, vtedy ešte Tom Riddle ml., vyvraždil svojho otca s rodinou. Po mnohých rokoch sa tam opäť vrátil a zabil aj záhradníka Franka Bryceho, ktorý odtiaľ neodišiel.

Dom Gauntovcov : Vzdialený viac ako 1 míľu od Little Hangletonu. Stará chatrč, na dverách pribitý mŕtvy had. Dom má len 3 maličké miestnosti: hlavnú – obývačka s kuchyňou a potom 2 spálničky. Po neprávom zatknutého Morfina sa dom stal miestom, kde Voldemort uložil svoj prvý horcrux – Guntov prsteň.

U obesenca : Miestna krčma, kde po masovej vražde Riddlovcov sa zišla celá dedina a preberali túto udalosť. Mali vtedy najvyššie tržby.

Cintorín : Pred prvým pádom Voldemorta sa tu stretávali smrťožrúti. Okrem iných, je tu pochovaný Tom Riddle st. a preto práve tu sa vrátili sily Lordovi Voldemortovi, lebo potreboval otcovu kosť.


Azkaban : Čarodejnícke väzenie v Severnom mori, prísne strážené dementormi. Ako prvému sa odtiaľ podarilo uniknúť neprávom odsúdenému Siriusovi Blackovi, tak, že sa premenil na psa a oklamal dementorov. Druhým a závažnejším útekom bol Hromadný útek 10 smrťožrútov, tentoraz za pomoci z vonka. Ušli Antonín Dolohlav, Gideon a Fabian Prewettovci (pozn. Tak isto sa volali bratia Molly Weasleyovej aj to meno za slobodna sedí, a po tamtom Fabianovi má Harry hodinky? Sa nezdá chlapec.), Augustus Rookwood, manželia Bellatrix a Rodulphus Lestrangeovci, Amycus a Alecto Carrowovci (+ dvaja).

Jaskyňa : Neďaleko miesta, kde boli deti zo sirotinca na výlete. Nachádza sa pri mori pod útesom, do ktorého narážajú silné vlny, žiadny mukel by sa tam že vraj nikdy nedostal. Je zložená z malej „predsiene“, jednu stenu treba pokropiť krvou a dostanete sa do priestrannej tmavej časti osvetlenej iba zelenkastým svetlom v strede jazera. Na určitom mieste pri okraji jaskyne je schovaná neviditeľná loď, ktorá vás dopraví automaticky na ostrovček, smie na ňu vkročiť iba jeden čarodejník (alebo čarodej + škriatok, čarodej + neplnoletý čarodej). Na ostrove je misa s jedom spôsobujúcim muky, po ktorým Voldemort ukryl horcrux – Slizolinov medailón. V jazere sa nachádzajú inferiovia.

Godricova Úžľabina : Rodisko zakladateľa Rokfortu – Richarda Chrabromila. Na miestnom cintoríne sú pochovaný Dumbledorovci, Harryho rodičia i jeho predok Ignotius Peverell. Na mieste domu Potterových je tabuľka hlásajúca:
„Na tomto mieste v noci 31.10.1981 prišli o život Lily a James Potterovci. Ich syn Harry je jediný čarodejník na svete, ktorý prežil zabíjacie zaklínadlo. Tento dom, neviditeľný pre muklov, zostal v ruinách ako pamätník Potterovcom a aby pripomínal násilie, ktoré roztrhlo ich rodinu.“ (7.280)

Gaddley : Zahynula tu 5-členná muklovská rodina. Muklovia to pripisujú výbuchu plynu, no zavraždili ich smrťožrúti.

Deansky les : Kempovali tu Grangerovci. Harry a Hermiona sa tu skryli po útoku Voldemorta v Godricovej Úžľabine. Snape tu vyčaril patronusa, aby odovzdal Harrymu chrabromilov meč a neúmyselne dopomohol k stretnutiu Rona s nimi.

Wright : Ostrov, na ktorom dovolenkovala v roku 1991 teta Marge.

Tagy: harry potter, joanne k. rowlingova

Pridal(a): nik, 14. 08. 2008 09:04:35

Bookmark and ShareHodnotenie užívateľov: 90 %

Aby ste mohli hodnotiť tento záznam, musíte byť prihlásený.
© Fantasy-svet.net, všetky práva vyhradené. Bez súhlasu majiteľov nesmie byť obsah tohto webu skopírovaný.
Fantasy-svet.net je stránka fanúšikov, nie je majiteľom autorských práv. Je len sprostredkovateľom
informácií o celosvetovo populárnych fantasy knihách, filmoch a i.
Created by Whitewash
Verzia 1.04 (Changelog)