Stránka bola presmerovaná

Novú stránku nájdete na http://www.fantasy-svet.sk/

login
heslo
KNOWLEDGEBASE ZÁZNAM
Flotila » kniha «
KNOWLEDGEBASE ZÁZNAM
Serafína a starcova palica » kniha «
KNOWLEDGEBASE ZÁZNAM
Zornička a Filipko » kniha «
KNOWLEDGEBASE ZÁZNAM
Trhlina » kniha «
RECENZIA
Flotila » kniha «
Autor: Yaonee
RECENZIA
Serafína a starcova palica » kniha «
Autor: Yaonee
RECENZIA
Zornička a Filipko » kniha «
Autor: Yaonee
RECENZIA
Trhlina » kniha «
Autor: Yaonee
Goodreads: Book reviews, recommendations, and discussion
REKLAMA

Filmy a seriály v TV programeoptimalizace PageRank.cz
Kniha mesiaca február: Zárezy smrti
Dôležitý oznam:
Internetová stránka Fantasy-svet.net mení doménu. Budeme krajší, rýchlejší, prehľadnejší a plní nových informácií nielen zo sveta fantázie. Práce na novej stránke budú prebiehať približne do apríla 2017. Dovtedy budeme fungovať na starej známej adrese. O tom, kde nás po novom nájdete, vás budeme priebežne informovať.

Pre mesiac apríl zatiaľ nebola zverejnená kniha mesiaca.
SlavCon 2017
SlavCon 2017 sa tento rok bude konať priamo pod hviezdnou oblohou!
Celý článok
Zárezy smrti
Veronica Roth, autorka populárnej série Divergencia, sa vracia s novou dilógiou.
Celý článok
Novoročná kniha mesiaca január
Aj vy ste zvedaví na to, čo nám prináša posledné knižné kolo v tomto roku?
Celý článok
Vianočná kniha mesiaca december
Aj vy ste zvedaví na to, čo nám prináša posledné knižné kolo v tomto roku?
Celý článok
Kniha mesiaca november: Sychravé dni s Albatrosom! (aktualizované)
Prichádza ten pravý čas na knihy.
Celý článok
loaded
Jana Plauchová: Úvod do teórie chaosu

Príbeh o sile ľudského strachu, sebaklamoch a fóbiách. Ale aj o nevyčerpateľných možnostiach, výskume a zahrávaní sa s vesmírom. Peter „Pete“ Murray je teoretik hĺbkového prežitia. Hoci zachránil z havarovaných ponoriek už mnoho ľudí, sám sa do hlbín oceánu nikdy nepozrel. Má z nich totiž panickú hrôzu. A potom to príde. Prípad, aký doteraz nemal. Jedinečný. Obostretý tajomstvom. Čím ďalej, tým spletitejší. Prípad, v ktorom ide o viac než životy posádky.
 
Poznáte vedecko-fantastické knihy od Jany Plauchovej?
nie
37%
nie, ale už som o tejto autorke čosi počul
18%
áno
16%
áno, ale jej knihy ma neoslovili
17%
možno raz budem od nej čosi čítať
13%
Celkovo hlasovalo 438 užívateľov.
hits
NOVINKA | 11.10.2015 20:04 | KOMENTÁRE [0]
PODUJATIE: Comics Salón a IstroCon 2015

Tohtoročným dvom najväčším festivalom letnej sezóny kraľoval editor vydavateľstva Slovart Erik Fazekaš.

Najnovšie ročníky hádam najznámejších a najpopulárnejších slovenských festivalov fantastickej literatúry, atraktívnych komiksov, príťažlivých počítačových i stolových hier, ale aj filmových trhákov a, predovšetkým, nezabudnuteľnej populárnej kultúry, Comics Salón a IstroCon 2015, sa konali v dňoch 18. až 20. septembra v Dome kultúry Ružinov v Bratislave. Podobne, ako ich sesterské festivaly, AnimeSHOW a GAME EXPO, zmenili priestory a do svojej ponuky pridali i sprievodné programy s nádychom gurmánskej exotiky a s možnosťou cestovať v čase do dôb minulých, priamo za rytiermi, dvornými dámami a čarovnými lukostrelcami. A nepotrebovali ste k tomu žiadny stroj času či TARDIS. Stačilo opustiť priestory DK Ružinov a vychutnávať si magické okolie v horúcom ešte takom trošku letnom počasí.

Zmena priestorov obom festivalom výrazne prospela. Aj keď sa vám v prvý deň stávalo, že ste v budove nebodaj zablúdili, pretože plán, ktorý ste mohli nájsť v priloženom programe, opäť raz odmietal s vami, Záškodníkmi, spolupracovať, minimálne hlavní organizátori či výpomoc (tzv. staff) vám ochotne pomohli zorientovať sa. Takže nájsť vysnívanú sekciu v nasledujúcich minútach a ani dňoch nepredstavovalo žiadny výrazný problém. A, dokonca, ani masa ľudí, ktorá sa na vás valila z každej strany aj rohu, vás nevystrašila, pretože stále ostávalo pomerne veľa miesta pre rýchly útek, odstúpenie sa, alebo vyčkávanie na zelenú. Len tá typická bratislavská zápcha pri sociálnych zariadeniach na prízemí od skorých ranných až do neskorých večerných hodín tak trošku komplikovala presun z miesta A do miesta B. Ale i na túto prekážku si človek časom zvykol a začal ju brať s nadhľadom, pretože k podobným typom festivalov akosi patrí.A rovnako tak k nim patrí aj pocit smútku z toho, že sa ešte stále nevynašiel prístroj, ktorý by vás rýchlo a efektívne naklonoval (keď už slečna Grangerová odmietla zapožičať časovrat!), aby ste mohli byť na viacerých miestach naraz. Napriek tomu, že aj tento rok hlavný program ponúkal bohatú plejádu odborných prednášok, knižných krstov, niekoľkých praktických workshopov, na mieste prebiehajúcich súťaží i súťažných aktivít, dokonca aj kvízov, neoslovil vás natoľko, aby ste ním dokázali pokryť celý svoj pobyt v daný deň festivalu, na ktorý ste sa rozhodili ísť.

Na jednej strane za to mohli málo pútavé anotácie, ku ktorým ste sa mohli dostať len v elektronickej podobe hlavného programu festivalu, nie však v tej tlačenej, čo naozaj zamrzelo, na druhej strane už niekoľko ráz recyklovaná známa téma, o ktorej by ste dokázali básniť aj v polospánku, ako aj prednášajúci, ktorých spôsob vedenia prednášky, workshopu či krstu vám nesadol a, paradoxne, nezmenil sa ani po rokoch (ja viem, zvykne sa hovoriť: 100 ľudí = 100 chutí, a táto ľudová múdrosť platí aj v tomto prípade). A keď to už vyzeralo sľubne, stalo sa to, čo sa vlastne zvykne stávať, aspoň v našom prípade, snáď stále! Buď sa vám čosi krížilo s vašou povinnou aktivitou, alebo ste si museli vybrať hneď z troch zaujímavých alternatív a rozhodovanie v takomto prípade bolo ešte horšie ako dumanie nad tým, či si dnes oblečiete tričko s Benedictom Cumberbatchom alebo Tomom Hiddlestonom (alebo si jednoducho za tieto dve mená doplňte veci vám blízke, výsledok bude rovnaký). No, nemáte z toho hlavu v smútku?

Comics Salón a IstroCon 2015 nás zabávali tri dni, a počas týchto troch dní sme ruku k dielu priložili aj my. Okrem snovej a zaujímavými informáciami či praktickými radami nasiaknutej prednáške o Kráse japonskej poézie od Lucky Tomoe-gozen Závodníkovej, šedej eminencie týchto dvoch festivalov, ktorá každý jeden rok ponúka kvalitu, a to pomerne na vysokej úrovni, mohli ste sa spolu s nami v prvý deň ponoriť do pomerne horúcej problematiky o tom, či môžeme na mangu nahliadať ako na komiks (Zmierte sa s tým: Manga = komiks!) a ak áno, tak prečo.

Comic Salon 2015 + Léto 2015


Pokiaľ už dávno viete, že manga komiksom je, vedeli ste svoje najbližšie minúty z vášho cenného života pokojne premárniť (v tom najlepšom slova zmysle) v príjemnej spoločnosti kúzelnej víly Františky Vrbenskej, ktorá vám čo-to porozprávala nielen o politických či náboženských vojnách za vlády cisára Rudolfa II., ale dotkla sa aj večnej otázky výskytu kameňa mudrcov či samotnej mágie (Mágové, alchymisté a smrt). Ak ste túžili po akcii, tú vám plným priehrštím ponúkol Vlado Ríša (Kroniky Karmínových Kamenů a XB-1). Spolu s vyššie menovanou dámou českej fantastickej scény predstavil zaujímavé knižné tituly i plány žiarivej budúcnosti najzaujímavejšieho mesačníka o fantastike XB-1 (bývalá IKARIE). Dlhý, ale za to plodný piatkový večer uzatvorila dvojhodinová panelová diskusia Po stopách (aj slovenského) komiksu s... s poprednými slovenskými komiksovými autormi, s ktorými sme sa porozprávali o tom, ako to vlastne vyzerá s naším komiksom vo svete, či sa oplatí vydávať a publikovať v zahraničí, alebo to radšej risknúť s domácou scénou, a aké vlastne boli ich začiatky. My vieme, že ťažké!

Aj sobota sa niesla v duchu „opäť sa nič nestíha“ a vzhľadom na programovú štruktúru, ktorá vyčlenila priestor predovšetkým pre vydavateľstvá, vyčarovala vám táto skutočnosť malý ružový obláčik depresie nad vašou hlavou. Rozkrájať ste sa nemohli, pokiaľ ste teda neboli samotnou reinkarnáciou Harryho Houdiniho alebo priamym potomkom čarodejníka Merlina. Už od rána sa na vás valila jedna bombastická vec za druhou. A to priamo v Japan salóne, kde sobotu oficiálne „otvorila“ prednáška o Anime, ktorým ku sláve pomohla hudba od všetkými masťami mazaného Michala Sainta Ďurfinu. Ten sa na vás tešil aj okolo druhej hodiny poobede, aby mohol spolu s vami konečne zavítať do sveta klišé v japonskej animovanej tvorbe so športovou tematikou (Klišé v športovom anime), ktorú väčšina z nás hádže do jedného vreca, pretože je jednoducho na jedno kopyto. Alebo máme voči nej len obyčajné predsudky?Ak patríte ku kreatívnym typom a vaše ruky musia byť neustále zamestnané, takže žiadna vec, po ktorej sa dá kresliť, nie je pred vami v bezpečí, načerpať inšpiráciu ste mohli až na dvoch výtvarných workshopoch, z ktorých ten prvý mal viac-menej podobu praktickej prednášky, no o to viac to potešilo, pretože ho viedla samotná Saniika (Kreslenie 101 pre začiatočníkov). Druhý workshop ostal v našej réžii. Naši VIP hostia, ktorých sme vám predstavili už v piatok, menovite Mgr. art. Kristína „KiuBe“ Javornická, Rita „Reetha“ Földessyová a Brian „Sensej“ Terrero, vám v priebehu dvoch kreatívnych hodín, počas ktorých ste si mohli vyskúšať niečo nakresliť aj vy sami, predstavili rôzne tipy, triky, umelecké pomôcky či materiály, ktoré vám výrazne pomôžu pri kreatívnom procese vytvárania či už dych berúcich ilustrácií, alebo samotného komiksu.

Praktický komiksový workshop, ako sme si ho „prozaicky“ nazvali, síce nepraskal vo švíkoch, ale nemal núdzu ani o vysoký počet poslucháčov a priamych účastníkov, ktorí sa nebáli vziať do ruky ceruzku a vyčarovať na papieri úžasné veci, a to aj počas nášho výkladu. Ceruziek sa, pochopiteľne, chopili aj naši lektori a ak by sme neboli obmedzení časom, čo je úplne pochopiteľné, od rána by sme mohli v Brlohu predávať autentický interaktívny komiks.

S kreslením sa decentne rozlúčila Martina „Natsumi“ Frajstová, absolventka Vysokej školy múzických umení, ktorá stručne a živelne predstavila Ateliér animácie. Svoje rozprávanie doplnila o pásmo súčasných absolventských filmov, ktoré len nedávno bodovali predovšetkým v zahraničí.

Čo by to však bolo za sobotu bez fantastickej literatúry? Sobota je jednoducho stvorená pre krsty či prezentácie edičných plánov toho či oného lokálneho, tuzemského alebo svetového (metaforicky poňaté) vydavateľstva. A tohtoročným dvom najväčším festivalom letnej sezóny kraľoval editor vydavateľstva Slovart Erik Fazekaš. A kraľoval do slova aj do písmena, pretože jeho prednáška Ako vzniká kniha vo vydavateľstve SLOVART pootvorila dvierka hlavne do zákulisia jedného z troch najväčších vydavateľstiev na Slovensku. A tak ste mali možnosť dozvedieť sa počas prvej hravej (naozaj hravej!) hodinky čosi o procese vzniku knihy, a to od jej zárodku v podobe rukopisu, až po finálny produkt – knihu. Tú druhú (hravú hodinku, aby bolo všetkým jasné!) ste potom mohli prevýskať, prekričať, prevzdychať či inak emotívne prežiť pri pripravovanom edičnom pláne vydavateľstva Slovart pre najbližšie mesiace. A ten je, ako vždy, fenomenálny.

Prísť sa pozrieť na vydavateľstvo Slovart sa vám oplatilo aj z iného dôvodu. Erik, ktorý má nielen zmysel pre humor, módu, ale aj nos na dobré knižné tituly, so sebou priniesol aj malé darčeky. Ak ste teda vedeli pohotovo odpovedať na naše otázky, alebo ste sa aktívne zapojili do diskusie, či ste si len vychutnávali priebeh prednášky a prezentácie v jednom, mohli ste si domov odniesť Mesto nebeského ohňa, Sabriel, Trón zo skla (o ktorý ste v mesiaci september mohli súťažiť aj u nás), Tvory a Netvory, kompletnú Divergenciu, Štyri (Zbierka poviedok k sérii Divergencia), Upírsku akadémiu (6. diel), P.A.S.C.u či Lokwooda a spol a ich Vreštiace schodisko.O tom, že o zaujímavých autorov nie je vo fantastickej literatúre a jej žánroch núdza, a to aj v prípade, že už dávno medzi nami nie sú, sme vás chceli presvedčiť na našej prednáške Jednoducho sme do kníh, ktorá inšpiráciu čerpala z bohatej ponuky banskoštiavnického antikvariátu i pripravovaných alebo už vydaných fantastických publikácií našich vydavateľstiev. Predstavili sme vám tvorbu H. G. Wellsa, S. Hillovej, Daphne du Maurierovej, M. R. Jamesa, pristavili sme sa aj pri Charlesovi Dickensovi, Guyovi de Maupassantovi, M. Chabotovi, P. Slovákovej, ale aj pri mnohých iných svetových spisovateľoch, o ktorých sa ani dnes väčšinou nevie, že písali aj tú fantastickú literatúru. A pri tom sa s nimi stretávame denne na hodinách literatúry hlavne pri povinnom čítaní!

Do sveta pary, vedy a techniky, ako aj ťažkých zbraní či interiérov ste mohli nahliadnuť s Petrou Slovákovou (Steampunkový interiér, Steampunková literatura u nás) a Tomášom Dostálom (Palné zbrane nielen vo fantastickej literatúre), ktorí prakticky zhrnuli rôzne historické dizajnové vychytávky, literárne faux pas či hlavné body steampunkovej literatúry a jej nástrah, bez ktorých sa tento žáner jednoducho neobíde. Vecne, ale za to zaujímavo, vám odhalili tajomstvo kvalitného fantastického príbehu aj úspechu známych (u nás však menej známych) spisovateľov súčasnej fantastickej literatúry.

Nedeľa zívala nostalgiou. Ľudia sa obyčajne lúčili, niektoré filmy v hlavnej sále sa opakovali, a prednášajúci vás i naďalej lákali na kvalitne strávené dopoludnie či popoludnie, ktoré sa začalo literárnym workshopom s uvoľnenou priateľskou atmosférou (pretože lektori nehryzú a majú vás radi!) a špeciálnym hosťom na poslednú chvíľu.

Pod taktovkou Tomáša Dostála ste si mohli odskočiť na kus reči o písaní so spisovateľkou Petrou Slovákovou, editorom vydavateľstva Slovart Erikom Fazekašom, našou maličkosťou, a hlavnou sekčnou Fantasy salónu Martinou „Mel“ Šedovou – Wimmerovou. Dvojhodinová diskusia pretriasajúca bežné chyby autorov, málo praktický a trošku chaotický prístup ku konceptu príbehu, nevyužitú prácu s charakteristikou postáv, klady a zápory literárnych súťaží, motiváciu autorov a predovšetkým spätnú väzbu a prácu s literárnou kritikou, sa sem-tam uberala divokým smerom a tam a sem naberala na vážnom spáde, ale v konečnom dôsledku priniesla množstvo podnetov, nápadov i zábavy. My tieto dve hodiny vo vašej spoločnosti neľutujeme, pretože ste boli tým najúžasnejším publikom, aké sme doteraz mali. A dúfame, že ani vás nemrzia tie dve hodinky spolu s nami.

Niekedy sa človek písaného slova nevie nabažiť, ak ste teda patrili k návštevníkom, ktorí nemuseli utekať na vlak či autobus, čakala na vás v Japan salóne príjemná mrazivá zábava. O slovo sa opäť hlásila Lucka Tomoe-gozen Závodníková a jej prierez tou najrozmanitejšou tvorbou tradičných duchárskych príbehov (Strašidelné príbehy z Japonska), ktoré u Japoncov vyvolávali hrôzu už v najdávnejších dobách. Lucka sa, samozrejme, nezabudla pristaviť ani pri prácach moderných autorov, ktorí tieto strašidelné tradície udržiavajú stále živé i dnes. Pokiaľ ste do tejto chvíle poznali len americké „rimejky“ Kruhu, Nenávisti či Zmeškaného hovoru, po jej prednáške ste odchádzali s pocitom, že ste dlhé roky žili v sebaklame. A že nie je duch ako duch, hlavne ak ide o ducha z Japonska!V spoločnosti tejto sympatickej dámy ste mohli pobudnúť ešte chvíľu. V Popklutúre odznela jej prednáška Veľkí detektívi. Napriek tomu, že sa svet stále točí okolo Sherlocka Holmesa (nepýtajte sa nás prečo!), existuje mnoho iných unikátnych figúrok veľkých detektívov, ktoré vás dokážu očariť nielen svojským šarmom, prívetivým sarkazmom, ale aj drsnou povahou, ktorá bola v časoch Raymonda Chandlera neodmysliteľnou súčasťou pokleslého detektívneho románu.

Na záver, tak ako sa to patrí, dodáme iba toľko. Ak vás niekedy prednášky ostrieľaných prednášajúcich omrzia, čo sa stáva, nebojte sa vyskúšať niečo nové. Unikátne zážitky ponúka Yuriko, Lívia Hlavačková, Hana „Hermy“ Boskovičová, Heeyong Kim, Kamil „MdS“ Bernášek či osadenstvo portálu Scifi.sk, ktoré odviedlo kus kvalitnej práce predovšetkým na svojom literárnom workshope. Tak či tak nedeľa, napriek tomu, že festival prakticky zatvárala, bola plodná. A to či už na nové známosti, spôsoby lúčenia sa, rôzne varianty objatí a hľadania starých známych. Napriek tomu, že trojdňový (dvoj)festival predstavoval šialenú jazdu magickým svetom fantastických tvorov na ten Pratchettovský štýl, po dlhom čase stála táto vyhliadková jazda za to. Ľutujeme možno iba jedno – mali sme na vás sakramentsky málo času!

Nasledujúcu „ďakovačku“ pokojne preskočte, nám však na dole vymenovaných ľuďoch záleží a aj týmto heslovitým spôsobom by sme sa im chceli zo srdca poďakovať za to, že tento festival ťahajú dopredu. Takže, veľké ďakujem patrí: všetkým sekčným, bez ktorých by to jednoducho nefungovalo a ktorí majú nervy z ocele; staffu, ktorý ochotne pomohol a zodpovedal otázky X a Y razy položené; všetkým prednášajúcim, ktorých sme v našej reportáži spomenuli, a aj tým, ktorých mená sa natlačili kdesi na jej koniec – ďakujeme, že nás vzdelávate a robíte náš život krajším; našim VIP hosťom, čiže KiuBe, Reethe a Sensejovi; Petrovi Šufliarskemu, našej osobnej stráži a novému prírastku do redakčnej rady; Jitke Šenkeříkovej a jej úžasnej rodinke, bez ktorej by sobotný večer skončil niekde na hoteli v malej depresii z osamelosti; Bossie Michi Hasegawa(ovej), ktorá nám opäť pripomenula, že čaro veľprsteňa je tu stále s nami!; našej dvornej fotografke Lei Klementovej; Veronike de Sade, s ktorou bola radosť klebetiť; Jančimu Janekovi, Martine Zlyhad Bellovičovej, Matúšovi Veselému, Jane Seleenee Hlinkovej i chlapcom z POPkastu – všetkých sme vás stretli len na okamih, ale aj ten stál za všetky drobné! a v neposlednom rade vám, milým našim návštevníkom, ktorí ste nás v dobrom slova zmysle pretrpeli!

Ďakujeme!!!Fotky boli odcudzené z hlavného portálu oboch podujatí, ako aj z verejných profilov autorov, ktorí sa na festivale prezentovali.

Naše prezentácie môžete nájsť na nasledujúcom odkaze - TU - a môžete ich akýmkoľvek spôsobom zneužiť. Len vás pekne prosíme o to, aby ste vždy udali náš zdroj :)

Aj rozhovor s nami urobili...

A na svoje si prídu aj chalani z POPkastu, ktorých niektoré bonusové videá nám nedá nezdieľať!

Bonus - Rozhovor Nina a Misaki


Bonus - Rozhovor s Tónom Stiffelom


ČLÁNOK PRIDAL: Yaonee
Ďalšie novinky z kategórií PODUJATIE

Tagy: fantasy, sci-fi, horor, komiks, comics salon, istrocon, slovart


Bookmark and Share
PRIDANIE KOMENTÁRA
Meno: 3.95.63.218
Nadpis:
Text:
Autorizácia: Ako neprihlásený návštevník musíte prejsť procesom autorizácie, aby sa zabránilo pridávaniu nezmyselných odkazov automatickými robotmi.
Prosím opíšte obidve slová z obrázka (oddelené medzerou) do textového poľa nižšie. Pre podrobnejšie informácie kliknite na ikonu otáznika vedľa obrázka.

UPOZORNENIE Váš komentár nesmie obsahovať hanlivé, ohovárajúce, vyhrážajúce sa alebo rasisticky motivované poznámky, a musí byť plne v súlade s legislatívou platnou na území Slovenskej republiky a Európskej Únie. Akékoľvek porušenie týchto podmienok bude ihneď a bez výnimky potrestané odstránením komentára, alebo BAN om.
Administrátori, prípadne iné poverené osoby, majú právo odstrániť akýkoľvek komentár podľa vlastného uváženia, bez udania dôvodu.

Administrátori, prevádzkovatelia, registrátor, ani technickí správcovia nie sú zodpovední za komentáre odoslané užívateľmi. Za komentár nesie plnú zodpovednosť jeho odosielateľ.

IP adresa internetového pripojenia bude zobrazená pri komentároch neprihlásených užívateľov.
DISKUSIA
K novinke nie sú žiadne komentáre.
© Fantasy-svet.net, všetky práva vyhradené. Bez súhlasu majiteľov nesmie byť obsah tohto webu skopírovaný.
Fantasy-svet.net je stránka fanúšikov, nie je majiteľom autorských práv. Je len sprostredkovateľom
informácií o celosvetovo populárnych fantasy knihách, filmoch a i.
Created by Whitewash
Verzia 1.04 (Changelog)