Stránka bola presmerovaná

Novú stránku nájdete na http://www.fantasy-svet.sk/

login
heslo
KNOWLEDGEBASE ZÁZNAM
Flotila » kniha «
KNOWLEDGEBASE ZÁZNAM
Serafína a starcova palica » kniha «
KNOWLEDGEBASE ZÁZNAM
Zornička a Filipko » kniha «
KNOWLEDGEBASE ZÁZNAM
Trhlina » kniha «
RECENZIA
Flotila » kniha «
Autor: Yaonee
RECENZIA
Serafína a starcova palica » kniha «
Autor: Yaonee
RECENZIA
Zornička a Filipko » kniha «
Autor: Yaonee
RECENZIA
Trhlina » kniha «
Autor: Yaonee
Goodreads: Book reviews, recommendations, and discussion
REKLAMA

Filmy a seriály v TV programeoptimalizace PageRank.cz
Kniha mesiaca február: Zárezy smrti
Dôležitý oznam:
Internetová stránka Fantasy-svet.net mení doménu. Budeme krajší, rýchlejší, prehľadnejší a plní nových informácií nielen zo sveta fantázie. Práce na novej stránke budú prebiehať približne do apríla 2017. Dovtedy budeme fungovať na starej známej adrese. O tom, kde nás po novom nájdete, vás budeme priebežne informovať.

Pre mesiac január zatiaľ nebola zverejnená kniha mesiaca.
SlavCon 2017
SlavCon 2017 sa tento rok bude konať priamo pod hviezdnou oblohou!
Celý článok
Zárezy smrti
Veronica Roth, autorka populárnej série Divergencia, sa vracia s novou dilógiou.
Celý článok
Novoročná kniha mesiaca január
Aj vy ste zvedaví na to, čo nám prináša posledné knižné kolo v tomto roku?
Celý článok
Vianočná kniha mesiaca december
Aj vy ste zvedaví na to, čo nám prináša posledné knižné kolo v tomto roku?
Celý článok
Kniha mesiaca november: Sychravé dni s Albatrosom! (aktualizované)
Prichádza ten pravý čas na knihy.
Celý článok
loaded
Jana Plauchová: Úvod do teórie chaosu

Príbeh o sile ľudského strachu, sebaklamoch a fóbiách. Ale aj o nevyčerpateľných možnostiach, výskume a zahrávaní sa s vesmírom. Peter „Pete“ Murray je teoretik hĺbkového prežitia. Hoci zachránil z havarovaných ponoriek už mnoho ľudí, sám sa do hlbín oceánu nikdy nepozrel. Má z nich totiž panickú hrôzu. A potom to príde. Prípad, aký doteraz nemal. Jedinečný. Obostretý tajomstvom. Čím ďalej, tým spletitejší. Prípad, v ktorom ide o viac než životy posádky.
 
Poznáte vedecko-fantastické knihy od Jany Plauchovej?
nie
43%
nie, ale už som o tejto autorke čosi počul
16%
áno
14%
áno, ale jej knihy ma neoslovili
15%
možno raz budem od nej čosi čítať
13%
Celkovo hlasovalo 581 užívateľov.
hits
NOVINKA | 15.3.2016 21:41 | KOMENTÁRE [1]
SERIÁL: Supernatural alebo Ako sa tvorí legenda

Vítajte v seriálovom fenoméne, ktorý dobyl svet.

Keď Eric Kripke prišiel do štúdia bratov Warnerovcov s nápadom na nový seriál, jeho predstava bola pôvodne úplne iná. Už vtedy bol očarený mestskými legendami a deň pred stretnutím s predstaviteľmi štúdia si načmáral do zošita poznámky o seriáli, ktorý, ako dúfal, štúdio osloví. Nápad o reportérovi bulvárneho plátku cestujúceho po krajine a bojujúceho s démonmi, aby sa dopátral pravdy, však veľmi nezaujal. Na otázku, čo má ešte pripravené, Kripke zaimprovizoval, a tak sa zrodil nápad o bratoch cestujúcich z jedného malého amerického mesta do ďalšieho, aby v nich lovili nadprirodzené bytosti útočiace na ľudí z temnoty. Podľa Kripkeho práve malé mestá boli najbohatším zdrojom tých najrôznejších mestských legiend. Z rovnakého dôvodu mali preto jeho postavy pochádzať z mesta Lawrence v Kansase. V jeho blízkosti sa totiž sa nachádza cintorín Stull Cemetery, ku ktorému sa viažu rôzne mestské legendy.

Prvý náčrt pilotného dielu bol takisto iný, ako ho poznáme dnes. Postavy sa mali pôvodne volať Sal a Dean na poctu Keruacovho románu Na ceste, avšak Kripkemu sa nezdalo meno Sal pre hlavnú postavu vhodné, preto ju premenoval na Sam. Bratia Sam a Dean pôvodne mali pochádzať z rodiny Harrisonovcov (opäť išlo o poklonu, tentoraz filmovej legende Harrisonovi Fordovi), avšak tu nastal problém, pretože v Kansase žil muž menom Sam Harrison, takže meno sa muselo zmeniť z právnych dôvodov. Ďalším adeptom na vhodné meno bolo priezvisko Winchester, v ktorom Kripke spojil svoj záujem o záhadný dom rodiny Winchestrovcov v Kalifornii a túžbu dodať seriálu príchuť moderného westernu. Opäť však nastal problém. Pôvodne sa mal otec Sama a Deana, teraz už Winchestrovcov, volať Jack, avšak, ako v predchádzajúcom prípade, človek menom Jack Winchester žil v tom čase v Kansase, preto Kripke svoju postavu premenoval na Johna. Čo sa týkalo deja, v pôvodnej verzii mala Mary Harrisonová umrieť počas autonehody, alebo si tak aspoň všetci mali myslieť. Jej synov vo veku deväť a jedenásť rokov mali vychovávať strýko a teta, u ktorých ich otec nechal. Dnes vieme, že seriálová púť Sama a Deana sa začína trochu inak, smrť matky však v ich životoch (a hlavne v živote ich otca) hrá stále významnú úlohu.

S pilotným dielom (s „nečakaným“ názvom Pilot) sa mohli diváci prvýkrát stretnúť 17. júla 2005 na Comic Cone v San Diegu a už vtedy seriál vzbudil veľkú pozornosť. 13. septembra 2005, kedy bol pilotný diel oficiálne odvysielaný americkou stanicou The WB Televison Network, si ho pozrelo 5,69 miliónov amerických divákov.

Počas rokov si seriál získal značnú popularitu nielen v USA, ale aj vo svete. Kúpili ho viaceré zahraničné stanice, napríklad v Anglicku či Austrálii, vo Francúzsku, Nemecku, Rusku, Japonsku, no aj v Česku a u nás na Slovensku, kde ho odvysielala televízia Markíza pod nič nehovoriacim názvom Hrôza z temnoty v neskorých nočných hodinách, čím pracujúceho diváka prakticky ukrátila o pôžitok zo seriálu. Dabing, ktorému bol vyčítaný neprofesionálny prístup či nevhodný výber hlasov, a to nielen v našich zemepisných šírkach, tiež prispel k väčšej popularite sledovania seriálu prostredníctvom internetu. Nie je tajomstvom, že internetové médium sa stalo najlepším priateľom seriálových nadšencov. Tím sa, samozrejme, nechce čakať, kedy sa slovenské televízie nad nimi zľutujú a ich obľúbený seriál odvysielajú často aj s viac ako ročným oneskorením, ak vôbec. Pre porovnanie: v súčasnosti sa natáča jedenásta séria seriálu, ktorú vysiela televízna stanica The CW v hlavnom vysielacom čase, na Slovensku od 1. septembra televízia Markíza vysielala šiestu sériu (od utorka do piatka) okolo druhej v noci.

Nechajme však kritiku televízií bokom a položme si otázku: Čím seriál tak zaujal, že sa natáča už jedenásty rok a má dobré predpoklady na pokračovanie?

Teórií je veľa a dá sa povedať, že v každej z nich je kúsok pravdy. Jedným z dôvodov môže byť aj fakt, že v televíznom svete zahltenom príbehmi, kde prím hrá romantika, seriál, v ktorom vzťahy medzi postavami sú založené v prvom rade na rodinných hodnotách, znamenal niečo nové a svieže. Navyše mestské legendy sú ľuďom blízke a tajomné zápletky vzbudzujú napätie, a to divákov hravo priklincuje k obrazovkám. Nehovoriac o tom, že postavy nie sú čierno-biele, zloduch nemusí byť jednoznačne zlý a tí dobrí bez chýb. Práve kritickosť, prítomná v seriáli už od prvej epizódy, prináša prvok realizmu, a aj preto postavy pôsobia uveriteľne a je jednoduché sa s nimi stotožniť, o čom svedčí aj množstvo skalných fanúšikov. Ak by sme šli ešte ďalej, našli by sme desiatky, dokonca stovky či tisíce takých, ktorí budú tvrdiť, že im seriál zmenil (či dokonca zachránil) život.

Ďalším dôvodom môže byť to, že kvalitných hororov je skutočne ako šafranu, a čo sa týka televíznych seriálov, tiež sa nenájde veľa takých, ktoré by sa snažili výraznejšie pokryť dopyt aj po tomto žánri.

Samozrejme, krvavé scény a nechutnosti sa nájdu v mnohých, neznamená to však, že tvorcovia sa snažia o horor. U Supernatural je zjavné, že sa primárne snaží zavďačiť práve tomuto žánru. Duchovia, strašidlá, príšery z temnoty, to všetko má navodiť atmosféru desu a hrôzy, čomu zodpovedá aj prispôsobenie farby a svetla. Tvorcovia však rýchlo prišli na to, že to, čo diváka na seriáli najviac láka, nie je len uspokojenie jeho túžby po strachu z bezpečia gauča, ale sledovanie rodinných vzťahov, najmä vzťahu medzi bratmi. Ich rozhovory v aute, najviac odhaľujúce práve vnútorné prežívanie postáv, ich myšlienky, strachy a obavy, ich nádeje, ale najmä hĺbku ich vzájomného vzťahu, sa stali medzi fanúšikmi legendárnymi.

Deanovo auto, dedičstvo po otcovi, je neodmysliteľnou súčasťou seriálu a bez preháňania sa dá povedať, že ide o jednu z hlavných postáv. Jeho dôležitosť tvorcovia veľmi pekne zhrnuli v epizóde s názvom Swan Song (5x22) a ako na „člena“ Winchestrovskej rodiny naň poukázali v epizóde Baby (11x4). Chevrolet Impala 1967 je Deanovým miláčikom, jeho Baby, ktorú „nikto nepostaví do kúta“ (Dean, 7x6), a pre bratov Winchestrovcov jednoznačne „najdôležitejšie auto – nie, najdôležitejšia vec – v podstate v celom vesmíre“ (Chuck Shurley, 5x22). Impala je ich domov, ich útočisko pred svetom, je to priestor, kde sa stretáva rodina, bezpečné prostredie, v ktorom sa odohrávajú tie najdôležitejšie momenty týkajúce sa práve bratov a ich vzťahu. Impala sa stáva svedkom ich starostí a radostí, ich najskrytejších myšlienok a pocitov, a zároveň je to studnica spomienok na ich život. Život, ktorý sa s chlapcami naozaj nemazná.

Už v útlom veku sú obaja uvrhnutí do sveta, kde povedať „neboj sa tmy“ je najväčším šialenstvom, pretože práve tma ukrýva tie najväčšie nebezpečenstvá. Po smrti matky rukou démona sa jej manžel John s dvoma malými synmi vydáva na nebezpečnú cestu za pomstou. Jedného dňa, keď sú už bratia dospelí, jeden študuje právo na Stanfordskej univerzite, zatiaľ čo druhý je na sólo love príšer a duchov, otec zmizne z Deanovho radaru. Dean príde za bratom a prehovorí ho, aby s ním strávil víkend jeho hľadaním. Spolu odídu na miesto, kde sa podľa Deanových informácií John naposledy nachádzal, a pri tom zbavia svet ducha ženy v bielom, vraždiaceho neverných mužov. Je to ich prvý spoločný lov po veľmi dlho čase. Pôvodne zamýšľaná víkendová akcia sa vplyvom nasledujúcich nepríjemných udalostí stane začiatkom života dvoch lovcov, spojených nielen pokrvným putom, ale aj spoločným osudom.

To, čo sa zo začiatku možno aj snažilo byť hororom, sa mení na plnokrvnú mestskú fantasy. Najvýraznejšie to vidno práve v epizódach venovaných tzv. „príšerám týždňa“. Krv, odťaté hlavy, rozpárané ľudské telá, spôsoby, akými zídu zo sveta niektoré postavy (k autorkinej top trojke patria scény s chlapíkom, čo spadne chrbtom na cirkulárku, s chudákom, ktorý sa pri páde odzadu hlavou napichne na vidličku, a s nešťastníkom, ktorému zotnú hlavu dvere garáže) či iné nechutnosti oblažia diváka túžiaceho po svojej dávke desu. Hlavný záber epizód je však na vyšetrovaní prípadu, odhalení vinníka a jeho zlikvidovaní dostupnými prostriedkami (spálenie pozostatkov, strieborná guľka, drevený kôl a množstvo ďalších).

Postupne sa však pred divákom začne odvíjať komplexnejší, ucelenejší príbeh, zavŕšený piatou sériou. Už len na základe tohto faktu je evidentné, koľko sérií bolo pôvodne plánovaných, avšak pre úspech bol seriál obnovený. Bohužiaľ, ústredná zápletka šiestej a siedmej série nepriniesla veľa nápaditosti a kvalita seriálu šla výrazne dole. Našťastie sa počas prvých piatich sérií vytvorila pevná základňa skalných fanúšikov a tá ho nenechala padnúť napriek tomu, že s viacerými vecami nesúhlasila (napríklad smrť jednej dôležitej a veľmi obľúbenej postavy v siedmej sérii).

Najväčšou zmenou počas týchto rokov bol odchod tvorcu a showrunnera Erica Krpikeho po piatej sérii, ktorého nasledovníci sa museli popasovať s jeho dedičstvom a prísť so zaujímavým nápadom na pokračovanie. Napriek tomu, že ústredné zápletky sa nestretli s výrazným nadšením, tvorcom sa podarilo prísť s viacerými nezabudnuteľnými epizódami, tak trochu experimentmi (The French Mistake, 6x15, Frontierland, 6x18, Weekend at Bobby’s, 6x4, The Girl with the Dungeons and Dragons Tattoo, 7x20, ...). Podobných epizód, kedy tvorcovia experimentujú s vkusom diváka, postupne pribúda. Naposledy to bola epizóda Baby (11x4), ktorá je celá točená z pohľadu z Impaly a hudba v nej použitá ide výhradne z autorádia.

V ôsmej sérii, najmä v jej druhej polovici, začína seriál chytať druhý dych. Pod ochranné krídla si ho berú Jeremy Carver a Robert Singer ako showrunneri a výkonní producenti. Obaja títo páni sa už v minulosti podieľali na tvorbe seriálu, Carver napríklad ako scenárista či producent a Singer ako režisér, scenárista a výkonný producent, takže seriál a jeho mytológiu poznali dokonale. Rovnako už poznali fanúšikov, poznali ich očakávania, ich želania, vedeli, čím ich dokážu potešiť i šokovať a toto poznanie patrične zužitkovať pri tvorbe seriálu. Ich poznanie sa neobmedzuje len na rebríčky sledovanosti či sledovanie obľúbenosti na sociálnych sieťach, ale vôbec poznanie aktivít fandomu a jeho kultúry. Viac ako akékoľvek slová o tomto presvedčí práve dvestá epizóda seriálu s názvom Fan Fiction (10x5). Sám Carver sa o tejto časti vyjadril, že ide o „ľúbostný list fanúšikom“ – a naozaj, práve v nej sa snúbia najrôznejšie fanúšikovské predstavy a želania, divákovi sprostredkované s náležitou úctou k fandomu, či už ide o najznámejšie „shipy“ (Wincest, Destiel), návrat Samuletu (amulet, ktorý Sam kedysi daroval Deanovi, no Dean ho v piatej sérii vyhodil, keď stratil vieru v svojho brata), alebo bratia v Impale, medzi nimi žiadne nesváry, ako si to šinú do západu slnka (áno, aj toto je jedna z fanúšikovských predstáv, ako by sa mal seriál skončiť).

Pravdou je, že fanúšikovská základňa je už dosť pevná na to, aby zniesla rôzne experimenty a neotočila sa seriálu chrbtom pre nevydarenú epizódu. K tým menej vydareným patrí napríklad epizóda Bitten (8x4), vyrozprávaná z pohľadu troch teenagerov, z ktorých sa stanú vlkolaci. Všetko zaznamenávajú domácou kamerou. Sam a Dean sa prakticky v epizóde vyskytnú dosť sporadicky, čo bol jeden z hlavných dôvodov kritiky fanúšikov. Podobne chladné prijatie si vyslúžila aj časť Bloodlines (9x20). Tá mala odštartovať zamýšľaný spin-off, avšak po jej neúspechu stanica jeho výrobu stopla. Na druhej strane stoja také divácke chuťovky, ako napríklad epizóda Dean Dog Afternoon (9x5). V nej sa po vypití zázračného elixíru Dean dokáže nielen rozprávať so zvieratami, najmä psami, ale sám sa začne správať ako pes. Epizóda zaujala nielen humorom, ale aj pozitívnym postojom k zvieratám.

Seriál svojich fanúšikov teší aj mnohými kultúrnymi presahmi. Nielen že viac ako polovica všetkých názvov jednotlivých epizód je inšpirovaná či už piesňami (My Heart Will Go On, 6x17, Goodbye Stranger, 8x17, Stairway to Heaven, 9x22, Like a Virgin, 6x12 a mnohé ďalšie), filmami a seriálmi (All Dogs Go to Heaven, 6x8, The Curious Case of Dean Winchester, 5x7, My Bloody Valentine, 5x14, Two and a Half Men, 6x2, The Mentalist, 7x7 a ďalšie), literatúrou (How to Win Friends and Influence Monsters, 7x9, The Man Who Would Be King, 6x20, Clap Your Hands if You Believe..., 6x9, Metamorphosis, 4x4 a tak ďalej), alebo dokonca komiksom (Holy Terror, 9x9), ale popkultúrne presahy z tých najrôznejších oblastí sa tiahnu naprieč celým seriálom (napr. niekoľkokrát si možno všimnúť odkazy na kultový sci-fi film z roku 1985 o cestovaní v čase Návrat do budúcnosti, podobných narážok a odkazov na rôzne filmy, knihy, hudbu, hry či fanúšikovské aktivity je však neúrekom). Samozrejme, nie je možné sa vyznať vo všetkých oblastiach a všetky tieto presahy identifikovať, napriek tomu dialógy aj pre nezainteresovaného diváka nestrácajú šmrnc práve pre spôsob, akým sú repliky podané. Zaujímavým momentom pre fanúšika znalého pomery medzi tvorcami seriálu, interných vtipov či filmografie hercov sú napríklad vtipy a odkazy na filmy a seriály, v ktorých títo herci hrali. Ako príklad možno uviesť epizódu pomenovanú My Bloody Valentine, 5x14, podľa rovnomenného hororu z roku 2009, v ktorom si hlavnú úlohu zahral predstaviteľ Deana Jensen Ackles, či vtipné narážky na seriál Gilmore Girls (2000 – 2007), u nás známy aj pod názvom Ženy z rodu Gilmorovcov, alebo na horor House of Wax (2005), u nás vysielaný pod názvom Múzeum voskových figurín, v ktorých si pre zmenu zahral predstaviteľ Sama Jared Padalecki.Tieto a iné príklady len dokazujú, že si tvorcovia dokážu zo seba a seriálu vystreliť a tým divákov ešte viac pobaviť. Epizódami, v ktorých sa to výraznejšie prejavuje, sú The Monster at the End of This Book, 4x18, kedy sa Sam a Dean prvýkrát stretnú s fanúšikmi knižnej série Supernatural, ktorej autorom je chlapík vydávajúci ich pod pseudonymom Carver Edlund (meno vzniklo spojením priezvisk vtedajších producentov Jeremyho Carvera a Bena Edlunda), a French Mistake, 6x15, v ktorej sa bratia Winchestrovci prenesú do reálneho sveta, do Vancouveru, kde sa natáča seriál, a všetci ich považujú za hlavné hviezdy Jareda Padaleckiho a Jensena Acklesa. Táto časť je zaujímavá tým, že napríklad hereckí kolegovia protagonistov, ako predstaviteľ anjela Castiela Misha Collins či manželka Jareda Padaleckiho a jeho seriálová kolegyňa, stvárňujúca démonku Ruby, Genevieve Cortese, v tom čase už Padalecki, hrajú sami seba, avšak skutočných tvárí Erica Kripkeho či Roberta Singera sa divák nedočká, hoci ich alter egá sa v epizóde vyskytnú.

Čerešničkou na torte je jednoznačne hudba, a to tak hudba orchestrálna, ako aj soundtracková, veľmi vhodne dotvárajúca celkovú atmosféru. Najčastejšie v seriáli znie klasický rock, napríklad od interpretov ako AC/DC (Back in Black, Hell’s Bells, Highway to Hell, Thunderstruck), Metallica (Enter Sandman, Some Kind of Monster), Black Sabbath (Paranoid), The Rolling Stones (Laugh, I Nearly Died), The Scorpions (No One Like You), Creedence Clearwater Revival (Born on the Bayou) a mnohých ďalších. Akousi neoficiálnou hymnou fanúšikov seriálu sa stala skladba od skupiny Kansas Carry On My Wayward Son. Tá zaznela v seriáli hneď niekoľkokrát: najprv v epizóde Salvation (1x21), neskôr sa však už pravidelne objavovala na začiatku finálnych častí jednotlivých sérií (2. až 9. séria) pri rekapituláciách kľúčových scén (fanúšikom známych ako Road So Far). Pieseň sa objavila aj v pomalej cover verzii v časti Fan Fiction (10x5) ako súčasť muzikálu Supernatural, organizovaného skupinou študentiek dievčenskej strednej školy. Táto skladba (spolu so skladbou Back in Black) zaznieva pravidelne na conoch venovaných seriálu.

Práve cony sú ďalšou významnou kapitolou, ktorou sa meria úspech seriálu. Ich počet hlavne na severoamerickom kontinente neustále rastie. Na počudovanie drvivú väčšinu ich návštevníkov tvorí ženské publikum, čo sa dá veľmi ľahko vysvetliť tým, že dámy túžia vidieť naživo svoje mužské idoly, ktorých účasť na conoch je obyčajne vyššia ako ženských predstaviteliek. Napriek tomu sa len ťažko dá hovoriť o seriáli určenému predovšetkým ženskému publiku. Áno, hlavných hrdinov (a nielen ich) stvárňujú vskutku sympatickí herci, no stále ide o seriál pre publikum holdujúce temnej fantastike bez ohľadu na pohlavie. Mnohí fanúšikovia ho dokonca berú ako rodinný seriál: rodičia sa stretávajú so svojimi deťmi pri telke, aby si spoločne pozreli najnovšiu časť. Podľa nespočetných reakcií na sociálnych sieťach je evidentné, že seriál oslovil širokú skupinu ľudí bez ohľadu na pohlavie, národnosť, sexuálnu orientáciu či svetonázor.
Zarezonoval naprieč kontinentmi a natrvalo sa zapísal do sŕdc fanúšikov. Svoje pokračovanie našiel v živote fandomu, a to nielen v jeho najrôznejších tvorivých prejavoch, ale aj v participácií fanúšikov na rôznych charitatívnych podujatiach, či podpore kampaní a organizácií zameraných na pomoc ľuďom v núdzi práve pod záštitou osobností zo Supernatural. Ako príklad možno uviesť charitatívnu organizáciu Random Acts, s ktorej myšlienkou prišiel predstaviteľ anjela Castiela Misha Collins. Herec sa dodnes venuje charitatívnej činnosti a vyzýva k nej aj fanúšikov. Jared Padalecki odštartoval svoju kampaň s názvom Always Keep Fighting, aby podporil liečbu depresie a zdvihol povedomie o tejto zákernej duševnej chorobe. Na jeho kampaň neskôr nadviazali Jensen Ackles a Misha Collins ich spoločnou kampaňou You Are Not Alone. Fanúšikovia neraz hercom cez sociálne médiá ďakujú, že im pomohli zmeniť život k lepšiemu, a naopak, herci ďakujú fanúšikom za ich podporu. Spoločne tak vytvárajú komunitu založenú na vzájomnej interakcii a spolupatričnosti a s hrdosťou ju nazývajú rodina (Supernatural Family).

Pre Fantasy-svet.net článok napísala: Dana MačudováČLÁNOK PRIDAL: Yaonee
Ďalšie novinky z kategórií SERIÁL

Tagy: supernatural, jared padalecki, jensen ackles, fantasy, horor, supernatural


Bookmark and Share
PRIDANIE KOMENTÁRA
Meno: 54.162.69.45
Nadpis:
Text:
Autorizácia: Ako neprihlásený návštevník musíte prejsť procesom autorizácie, aby sa zabránilo pridávaniu nezmyselných odkazov automatickými robotmi.
Prosím opíšte obidve slová z obrázka (oddelené medzerou) do textového poľa nižšie. Pre podrobnejšie informácie kliknite na ikonu otáznika vedľa obrázka.

UPOZORNENIE Váš komentár nesmie obsahovať hanlivé, ohovárajúce, vyhrážajúce sa alebo rasisticky motivované poznámky, a musí byť plne v súlade s legislatívou platnou na území Slovenskej republiky a Európskej Únie. Akékoľvek porušenie týchto podmienok bude ihneď a bez výnimky potrestané odstránením komentára, alebo BAN om.
Administrátori, prípadne iné poverené osoby, majú právo odstrániť akýkoľvek komentár podľa vlastného uváženia, bez udania dôvodu.

Administrátori, prevádzkovatelia, registrátor, ani technickí správcovia nie sú zodpovední za komentáre odoslané užívateľmi. Za komentár nesie plnú zodpovednosť jeho odosielateľ.

IP adresa internetového pripojenia bude zobrazená pri komentároch neprihlásených užívateľov.
DISKUSIA
1. Stanci57 16.3.16, 15:29
super
paradny clanok :)
 
© Fantasy-svet.net, všetky práva vyhradené. Bez súhlasu majiteľov nesmie byť obsah tohto webu skopírovaný.
Fantasy-svet.net je stránka fanúšikov, nie je majiteľom autorských práv. Je len sprostredkovateľom
informácií o celosvetovo populárnych fantasy knihách, filmoch a i.
Created by Whitewash
Verzia 1.04 (Changelog)