Stránka bola presmerovaná

Novú stránku nájdete na http://www.fantasy-svet.sk/

login
heslo
KNOWLEDGEBASE ZÁZNAM
Flotila » kniha «
KNOWLEDGEBASE ZÁZNAM
Serafína a starcova palica » kniha «
KNOWLEDGEBASE ZÁZNAM
Zornička a Filipko » kniha «
KNOWLEDGEBASE ZÁZNAM
Trhlina » kniha «
RECENZIA
Flotila » kniha «
Autor: Yaonee
RECENZIA
Serafína a starcova palica » kniha «
Autor: Yaonee
RECENZIA
Zornička a Filipko » kniha «
Autor: Yaonee
RECENZIA
Trhlina » kniha «
Autor: Yaonee
Goodreads: Book reviews, recommendations, and discussion
REKLAMA

Filmy a seriály v TV programeoptimalizace PageRank.cz
Kniha mesiaca február: Zárezy smrti
Dôležitý oznam:
Internetová stránka Fantasy-svet.net mení doménu. Budeme krajší, rýchlejší, prehľadnejší a plní nových informácií nielen zo sveta fantázie. Práce na novej stránke budú prebiehať približne do apríla 2017. Dovtedy budeme fungovať na starej známej adrese. O tom, kde nás po novom nájdete, vás budeme priebežne informovať.

Pre mesiac január zatiaľ nebola zverejnená kniha mesiaca.
SlavCon 2017
SlavCon 2017 sa tento rok bude konať priamo pod hviezdnou oblohou!
Celý článok
Zárezy smrti
Veronica Roth, autorka populárnej série Divergencia, sa vracia s novou dilógiou.
Celý článok
Novoročná kniha mesiaca január
Aj vy ste zvedaví na to, čo nám prináša posledné knižné kolo v tomto roku?
Celý článok
Vianočná kniha mesiaca december
Aj vy ste zvedaví na to, čo nám prináša posledné knižné kolo v tomto roku?
Celý článok
Kniha mesiaca november: Sychravé dni s Albatrosom! (aktualizované)
Prichádza ten pravý čas na knihy.
Celý článok
loaded
Jana Plauchová: Úvod do teórie chaosu

Príbeh o sile ľudského strachu, sebaklamoch a fóbiách. Ale aj o nevyčerpateľných možnostiach, výskume a zahrávaní sa s vesmírom. Peter „Pete“ Murray je teoretik hĺbkového prežitia. Hoci zachránil z havarovaných ponoriek už mnoho ľudí, sám sa do hlbín oceánu nikdy nepozrel. Má z nich totiž panickú hrôzu. A potom to príde. Prípad, aký doteraz nemal. Jedinečný. Obostretý tajomstvom. Čím ďalej, tým spletitejší. Prípad, v ktorom ide o viac než životy posádky.
 
Poznáte vedecko-fantastické knihy od Jany Plauchovej?
nie
39%
nie, ale už som o tejto autorke čosi počul
17%
áno
15%
áno, ale jej knihy ma neoslovili
16%
možno raz budem od nej čosi čítať
13%
Celkovo hlasovalo 491 užívateľov.
hits
UPOZORNENIE!!
Autormi týchto recenzií sú samotní užívatelia Fantasy-Sveta. Aj keď pridávané recenzie podliehajú kontrole a schvaľovaniu, táto kontrola sa týka predovšetkým syntaktickej a štylistickej stránky. V záujme zachovania objektivity netriedime recenzie podľa toho, aký postoj k danému dielu vyjadrujú. Názory, vyplývajúce z týchto recenzií, sa nemusia spájať s názormi redakcie a vedenia Fantasy-Sveta.

Zobraz v plnej veľkosti
Mariotovi dediči – Blúdenie
Autor: Marja Holecyová
Vydal: Fragment
Hodnotenie: 85%
Obsah:
Z obálky: Veštba, ktorá zmenila život Mariotových dedičov, sa začína napĺňať. Mija a Miseag stoja pred súdom za to, že vnikli do tajnej Komory ľubietovského čarodejníckeho klanu. Súd však preruší nečakaná udalosť, ktorá dedičov zavedie na ďalšiu dobrodružnú cestu. V tajomných lesoch musia čeliť novým nebezpečenstvám – útokom orlajov aj vodných ľudí –, až sa napokon dostanú do legendárnej Maettregie. Pomôže to Miji lepšie pochopiť jej poslanie v čarodejnom svete? Odhalí Miseag podstatu Knihy odpovedí a dosiahne s jej pomocou to, po čom túži? Podarí sa tým dvom napokon v bezpečí vrátiť do svojich klanov? A akú úlohu v tom všetkom zohrá obávaný Marioto? Druhá časť fantasy série od mladej slovenskej autorky prináša strhujúce rozprávanie o mágii a čarodejných svetoch na Slovensku.
Knižná recenziaBlúdenie je ešte lepšie ako Predurčenie

Recenzia napísaná pre časopis Fantázia.

Pol roka po vydaní Predurčenia sa do kníhkupectiev dostáva aj druhý diel slovenskej fantasy ságy Mariotovi dediči s názvom Blúdenie. Mijine dobrodružstvá pokračujú tam, kde prvá kniha skončila – spolu s Miseagom sa zúčastní súdu za vlámanie sa do Komory. Do časového poľa však nečakane vtrhnú Mariotovi zradcovia a Miju s Miseagom unesú. Počas letu do Magradu Mija použije magioly, oslobodí seba aj Miseaga a začína sa naháňačka so Zradcami. Vyčerpaným tínedžerom nečakane ponúkne pomoc starešina tajomného klanu Maettregov, čarodejníkov, ktorí odmietajú násilie a boj, žijú skrytí a dobrovoľne odrezaní od vonkajšieho sveta. Ochota starešinu a jeho ľudí pomôcť vychádza aj zo skutočnosti, že Miseagova matka pochádzala z klanu Maettregov. Hoci Miju a Miseaga obklopujú veselé a usmievavé tváre, zradcom môže byť ktokoľvek. Zatiaľ čo Miseaga čaká najdôležitejšie rozhodnutie v živote, Mija sa musí naučiť ovládať magioly, aby odhalila temné tajomstvo ukryté v Maettregii. A Zradcovia po nich stále pátrajú, pretože Marioto má so svojou dcérou vlastné plány.

Blúdenie mladých čitateľov určite nesklame, pretože si od prvej po poslednú stránku udržiava veľmi dobrú úroveň. Autorka vhodne dávkuje napínavé scény a naznačuje tajomstvá. V porovnaní s prvou knihou je aj aspekt plynutia času veľmi dobre spracovaný – dej sa už neponáhľa dopredu, nekopí sa príliš veľa udalostí jedna na druhú, ale vyvíjajú sa prirodzene a postupne. Z pohľadu samotného deja ide o veľmi pútavé čítanie.

Aj v postavách je vidno veľký posun vpred, predovšetkým Miseag už konečne nepôsobí ako drzý pubertiak, ktorý nemá nič lepšie na práci, len vyvyšovať sa nad druhých a tváriť sa, ako je mu samému nesmierne dobre. Vďaka času strávenému v Maettregii a pod vplyvom dôležitých rozhodnutí sa stáva neoficiálnym vodcom ich dvojčlenného tímu a začína dospievať. Lepšie dokáže kontrolovať svoju povahu a správa sa zodpovednejšie. Mija sa má od neho čo učiť. Stále sa nezbavila sklonu provokovať ho a v niektorých situáciách sa do Miseaga úplne nepochopiteľne naváža, hoci si aspoň občas uvedomuje, že neustále od neho žiadať prejavovanie citov nebude najlepšia cesta k spolupráci. Mija by hlavne mohla pochopiť to, že vzdialená príbuznosť medzi ňou a Miseagom neznamená, že jej chalan musí ihneď vyklopiť všetky svoje tajomstvá. Rovnako nepochopiteľne pôsobí aj „hrdinská“ výprava Peteho a dvojičiek s cieľom zachrániť nezvestnú Miju a Miseaga. To mi na mladých hrdinoch prekážalo najviac – ten ich pocit, že sú schopnejší ako oveľa skúsenejší dospelí čarodejníci.

Hoci autorka pri úteku Miju ani Miseaga nešetrila, chcelo by to ešte trochu obmedziť ich silu. Príliš ľahko porážajú dospelých čarodejníkov. Niektoré scény pripomínajú základný koncept hollywoodskych akčných filmov – obyčajní vojaci padajú ako muchy a nedokážu sa ani len kryť, zatiaľ čo hlavní hrdinovia sú takmer neporaziteľní. A ak už sa schyľuje k ich porážke, do deja zasiahne nejaká poľahčujúca okolnosť, ktorá rozhodne priebeh boja v ich prospech. Rozhodne je to lepšie ako v prvom dieli, ale stále by to chcelo trochu utiahnuť opraty. Aj keď je Mija magiolička a Miseag ukrýva relatívne veľkú moc, vzhľadom na ich (ne)skúsenosti nemôže byť Marioto jediný, na koho ich sily nestačia.

Majka dovolila čitateľovi nazrieť hlbšie do vzťahov v Ľubietovej, prekvapením bol hlavne pôvod Henricha Arabesa, Hlavy Spoločenstva. Ďalším plusom je samotná Maettregia, jej obyvatelia a zvyky. Ironické poznámky a vzácny humor výborne zapadajú do deja.

Z porovnania prvých dvoch dielov tetralógie vyjde víťazne Blúdenie. Na knihe vidieť autorkin posun vpred, takže sa teším na to, čo prinesie pokračovanie. Aj napriek spomenutým chybičkám krásy je kniha veľmi dobre napísaná a doslova som ju zlhtla. Táto slovenská fantasy pokojne môže konkurovať záplave zahraničných kníh.

Osobné hodnotenie: 87%
Recenzia od Bruja (01. 11. 2010 01:52:00)


Recenzie smú pridávať iba užívatelia, ktorí na to majú právo. Pokiaľ by ste chceli pridávať recenvie, môžete napísať niektorému z webmásterov alebo adminov. :)
© Fantasy-svet.net, všetky práva vyhradené. Bez súhlasu majiteľov nesmie byť obsah tohto webu skopírovaný.
Fantasy-svet.net je stránka fanúšikov, nie je majiteľom autorských práv. Je len sprostredkovateľom
informácií o celosvetovo populárnych fantasy knihách, filmoch a i.
Created by Whitewash
Verzia 1.04 (Changelog)