Stránka bola presmerovaná

Novú stránku nájdete na http://www.fantasy-svet.sk/

login
heslo
KNOWLEDGEBASE ZÁZNAM
Flotila » kniha «
KNOWLEDGEBASE ZÁZNAM
Serafína a starcova palica » kniha «
KNOWLEDGEBASE ZÁZNAM
Zornička a Filipko » kniha «
KNOWLEDGEBASE ZÁZNAM
Trhlina » kniha «
RECENZIA
Flotila » kniha «
Autor: Yaonee
RECENZIA
Serafína a starcova palica » kniha «
Autor: Yaonee
RECENZIA
Zornička a Filipko » kniha «
Autor: Yaonee
RECENZIA
Trhlina » kniha «
Autor: Yaonee
Goodreads: Book reviews, recommendations, and discussion
REKLAMA

Filmy a seriály v TV programeoptimalizace PageRank.cz
Kniha mesiaca február: Zárezy smrti
Dôležitý oznam:
Internetová stránka Fantasy-svet.net mení doménu. Budeme krajší, rýchlejší, prehľadnejší a plní nových informácií nielen zo sveta fantázie. Práce na novej stránke budú prebiehať približne do apríla 2017. Dovtedy budeme fungovať na starej známej adrese. O tom, kde nás po novom nájdete, vás budeme priebežne informovať.

Pre mesiac január zatiaľ nebola zverejnená kniha mesiaca.
SlavCon 2017
SlavCon 2017 sa tento rok bude konať priamo pod hviezdnou oblohou!
Celý článok
Zárezy smrti
Veronica Roth, autorka populárnej série Divergencia, sa vracia s novou dilógiou.
Celý článok
Novoročná kniha mesiaca január
Aj vy ste zvedaví na to, čo nám prináša posledné knižné kolo v tomto roku?
Celý článok
Vianočná kniha mesiaca december
Aj vy ste zvedaví na to, čo nám prináša posledné knižné kolo v tomto roku?
Celý článok
Kniha mesiaca november: Sychravé dni s Albatrosom! (aktualizované)
Prichádza ten pravý čas na knihy.
Celý článok
loaded
Jana Plauchová: Úvod do teórie chaosu

Príbeh o sile ľudského strachu, sebaklamoch a fóbiách. Ale aj o nevyčerpateľných možnostiach, výskume a zahrávaní sa s vesmírom. Peter „Pete“ Murray je teoretik hĺbkového prežitia. Hoci zachránil z havarovaných ponoriek už mnoho ľudí, sám sa do hlbín oceánu nikdy nepozrel. Má z nich totiž panickú hrôzu. A potom to príde. Prípad, aký doteraz nemal. Jedinečný. Obostretý tajomstvom. Čím ďalej, tým spletitejší. Prípad, v ktorom ide o viac než životy posádky.
 
Poznáte vedecko-fantastické knihy od Jany Plauchovej?
nie
39%
nie, ale už som o tejto autorke čosi počul
17%
áno
15%
áno, ale jej knihy ma neoslovili
16%
možno raz budem od nej čosi čítať
13%
Celkovo hlasovalo 491 užívateľov.
hits
UPOZORNENIE!!
Autormi týchto recenzií sú samotní užívatelia Fantasy-Sveta. Aj keď pridávané recenzie podliehajú kontrole a schvaľovaniu, táto kontrola sa týka predovšetkým syntaktickej a štylistickej stránky. V záujme zachovania objektivity netriedime recenzie podľa toho, aký postoj k danému dielu vyjadrujú. Názory, vyplývajúce z týchto recenzií, sa nemusia spájať s názormi redakcie a vedenia Fantasy-Sveta.

Zobraz v plnej veľkosti
Zlatý kompas
Autor: Philip Pullman
Vydal: Ikar
Hodnotenie: 80%
Obsah:
Jedenásťročná Lyra vyrastá medzi učencami na Oxfordskej univerzite. V jej svete, ktorý je odlišný od toho nášho, má každý človek svojho démona - svoju dušu v zvieracej podobe. Lyra so svojím démonom Pantalaimonom, ktorý na seba berie podoby rôznych zvieratiek, žije bezstarostný život malej divošky až do chvíle, kým si nevypočuje prednášku o tajomnom prachu a kým z jej okolia nezačnú miznúť deti. Keď sa stratí aj Lyrin najlepší priateľ Roger, nespútané a odvážne dievča sa rozhodne ho vyhľadať. Na ceste ju sprevádza zvláštny prístroj - alethiomer, ktorý tomu, kto s ním vie pracovať, odpovie na všetky otázky...
Knižná recenziaNajčítanejšia kniha po Harrym Potterovi...

...tak znie nápis na obálke knihy Zlatý kompas od autora Philipa Pullmana, ktorý získal vďaka tejto knižke mnoho ocenení. Myslím, že ide len o reklamný ťah, pretože v dobe, keď vychádzala knižka, sa začala Harry Potter mánia. Možno to čítalo mnoho ľudí, ale ja ich veľa nepoznám. A aj ja som sa k nej dostala len po niekoľkých rokoch po tom, čo si vyzbierala celkom dosť prachu na poličke.

Ide o prvú časť tzv. Temných hmôt. Prostredníctvom príbehu sa dostávame do sveta, v ktorom majú všetci ľudia tzv. démonov. Démoni sú spoločníkmi ľudí, vedia rozprávať, sú istým spôsobom k ľuďom pripojení a v mladosti vedia meniť podobu na rôzne zvieratá. Hlavnou hrdinkou knihy je Lyra. Tá ma nijako obzvlášť nezaujala, za to jej démon Pantalaimon sa mi páčil od prvej chvíle (ako aj ostatní démoni). Každopádne, Lyra si vypočuje istú prednášku svojho „strýka“ (úvodzovky sú opodstatnené, ale nechcem prezrádzať dej) lorda Asriela o záhadnom prachu, ktorý sa vyskytuje na chladnom severe. Potom začnú z ničoho nič deti miznúť, a keď zmizne aj Lyrin priateľ Roger, začína sa pre ňu dobrodružstvo plné pátrania po prachu a zisťovania, aká je súvislosť medzi deťmi a záhadným prachom.

Aj keď sa ihneď niečo deje, ten úvod ma nejako nebavil. Až od 50. strany ma to začalo skutočne baviť. Najmä po tom, čo sa zistili nové skutočnosti ohľadom lorda Asriela a zlej pani Coulterovej (pre mňa rozhodne nečakaný zvrat), ktorá bola, mimochodom, veľmi dobre vykreslená. Ide totiž o slušnú, očarujúcu a veľmi inteligentnú dámu so zlatým opičiakom, ktorá kradne deti. Lyra sa k nej takisto dostane, no potom utečie a tu sa stáva dej naozaj dobrým. Dostane sa k Cigojínom, ktorí sa rozhodnú vydať sa na sever a zachrániť nielen svoje deti, ale aj deti bielych. Celý čas je Lyra na ihlách, pretože po nej pátra pani Coulterová.

Takisto ma zaujal tzv. alethiomer, ktorý dostala Lyra. Je to prístroj, ktorý dokáže pravdivo odpovedať na všetky otázky, ak vieme správne vyčítať symboly, ktoré sa na ňom nachádzajú. Takisto sa mi páčili opancierované medvede, ktoré žijú na severe a majú svoje kráľovstvo. Istým spôsobom bolo čudné v závere knihy prepojenie Adama a Evy s ich svetom, teda s tým, že mali aj oni démonov. Bol to nový pohľad. Zdalo sa mi aj trošku ťažšie na pochopenie to vysvetlenie, čo to prach je, ako funguje a spomínali sa tam aj elementárne častice, čo skutočne nie je moja parketa. Dočítala som knihu veľmi neskoro, tak možno preto mi to tak nepálilo. Čo si cením na knižke je aj fakt, že je bohatá na rôzne súvetia a gramatické výnimky, ktoré sa týkajú čiariek pred spojkou „a“ alebo poukázania na rozdiel medzi ukazovacím „a to“ a vysvetľovacím „a to“ a pod. Ak sa zameriate trošku na niektoré vety, tak sa aj priučíte slovenčine. Nehovorím, že v ostatných knihách sa to nedá, ale tu mi niektoré také vety padli do oka. :)

Celkovo by som ohodnotila knihu na taký lepší priemer. Kniha je zakončená tak, aby ste si museli zohnať aj druhý diel a to zakončenie je celkom prekvapivé. Nevravím, že niekde v podvedomí som to nečakala, ale je to fajn. Ak chcete siahnuť po knižke, ktorá vás príjemne pobaví, tak ju môžem vrelo odporúčať. Definovala by som ju na záver slovom: „milá“ a pridávam osobné hodnotenie vo výške 65 až 70 percent.
Recenzia od Lectrice (07. 02. 2011 11:18:31)


Recenzie smú pridávať iba užívatelia, ktorí na to majú právo. Pokiaľ by ste chceli pridávať recenvie, môžete napísať niektorému z webmásterov alebo adminov. :)
© Fantasy-svet.net, všetky práva vyhradené. Bez súhlasu majiteľov nesmie byť obsah tohto webu skopírovaný.
Fantasy-svet.net je stránka fanúšikov, nie je majiteľom autorských práv. Je len sprostredkovateľom
informácií o celosvetovo populárnych fantasy knihách, filmoch a i.
Created by Whitewash
Verzia 1.04 (Changelog)