Stránka bola presmerovaná

Novú stránku nájdete na http://www.fantasy-svet.sk/

login
heslo
KNOWLEDGEBASE ZÁZNAM
Flotila » kniha «
KNOWLEDGEBASE ZÁZNAM
Serafína a starcova palica » kniha «
KNOWLEDGEBASE ZÁZNAM
Zornička a Filipko » kniha «
KNOWLEDGEBASE ZÁZNAM
Trhlina » kniha «
RECENZIA
Flotila » kniha «
Autor: Yaonee
RECENZIA
Serafína a starcova palica » kniha «
Autor: Yaonee
RECENZIA
Zornička a Filipko » kniha «
Autor: Yaonee
RECENZIA
Trhlina » kniha «
Autor: Yaonee
Goodreads: Book reviews, recommendations, and discussion
REKLAMA

Filmy a seriály v TV programeoptimalizace PageRank.cz
Kniha mesiaca február: Zárezy smrti
Dôležitý oznam:
Internetová stránka Fantasy-svet.net mení doménu. Budeme krajší, rýchlejší, prehľadnejší a plní nových informácií nielen zo sveta fantázie. Práce na novej stránke budú prebiehať približne do apríla 2017. Dovtedy budeme fungovať na starej známej adrese. O tom, kde nás po novom nájdete, vás budeme priebežne informovať.

Pre mesiac február zatiaľ nebola zverejnená kniha mesiaca.
SlavCon 2017
SlavCon 2017 sa tento rok bude konať priamo pod hviezdnou oblohou!
Celý článok
Zárezy smrti
Veronica Roth, autorka populárnej série Divergencia, sa vracia s novou dilógiou.
Celý článok
Novoročná kniha mesiaca január
Aj vy ste zvedaví na to, čo nám prináša posledné knižné kolo v tomto roku?
Celý článok
Vianočná kniha mesiaca december
Aj vy ste zvedaví na to, čo nám prináša posledné knižné kolo v tomto roku?
Celý článok
Kniha mesiaca november: Sychravé dni s Albatrosom! (aktualizované)
Prichádza ten pravý čas na knihy.
Celý článok
loaded
Jana Plauchová: Úvod do teórie chaosu

Príbeh o sile ľudského strachu, sebaklamoch a fóbiách. Ale aj o nevyčerpateľných možnostiach, výskume a zahrávaní sa s vesmírom. Peter „Pete“ Murray je teoretik hĺbkového prežitia. Hoci zachránil z havarovaných ponoriek už mnoho ľudí, sám sa do hlbín oceánu nikdy nepozrel. Má z nich totiž panickú hrôzu. A potom to príde. Prípad, aký doteraz nemal. Jedinečný. Obostretý tajomstvom. Čím ďalej, tým spletitejší. Prípad, v ktorom ide o viac než životy posádky.
 
Poznáte vedecko-fantastické knihy od Jany Plauchovej?
nie
39%
nie, ale už som o tejto autorke čosi počul
17%
áno
15%
áno, ale jej knihy ma neoslovili
16%
možno raz budem od nej čosi čítať
13%
Celkovo hlasovalo 494 užívateľov.
hits
UPOZORNENIE!!
Autormi týchto recenzií sú samotní užívatelia Fantasy-Sveta. Aj keď pridávané recenzie podliehajú kontrole a schvaľovaniu, táto kontrola sa týka predovšetkým syntaktickej a štylistickej stránky. V záujme zachovania objektivity netriedime recenzie podľa toho, aký postoj k danému dielu vyjadrujú. Názory, vyplývajúce z týchto recenzií, sa nemusia spájať s názormi redakcie a vedenia Fantasy-Sveta.

Zobraz v plnej veľkosti
Upír Lestat
Autor: Anne Riceová
Vydal: USA – Alfred A. Knopf
Hodnotenie: 90%
Obsah:
Lestat de Lioncourt nie je spokojný so svojím životom. Hoci pochádza zo starej šľachtickej rodiny, nemá ani peniaze, ani slušné vyhliadky do budúcnosti, keďže je najmladším preživším dieťaťom v rodine. Kedysi mu učarovalo kočovné divadlo, s ktorým sa raz aj pokúsil utiecť. Sen o Paríži, slobode a sláve ho neprestáva prenasledovať, preto prehovorí svojho jediného priateľa Nicholasa de Lenfenta, aby tajne odcestovali do Paríža. Lestat sa stáva slávnym hercom a Nicholas sa venuje hre na husliach. Lestatovu snahu dostať sa do najprestížnejšieho parížskeho divadla však prekazí záhadný muž – Magnus Lestata unesie uprostred noci a predtým, než sa vrhne do plameňov, ho premení na upíra. Lestatov život sa tak radikálne mení. Musí sa nedobrovoľne vzdať svojich najbližších a na vlastných chybách sa učí, čo to znamená byť upírom. Počas nasledujúcich rokov má iba jedno veľké želanie – nájsť spriaznenú dušu, s ktorou by prežil nekonečné storočia.
Knižná recenziaLestat je majster rozprávač

Interview s upírom od Anne Riceovej pozná asi každý – minimálne vo filmovej podobe. Riceovej meno sa najčastejšie spája s rovnomennou knihou, v tieni Louisovho príbehu však zostávajú oveľa väčšie skosty. Jedným z nich je pokračovanie Interview s upírom, Upír Lestat.

Podobne ako Louis, aj Lestat sa rozhodol vydať knihu o svojom živote. Nespravil to iba kvôli sláve, aby moderní ľudia osemdesiatych rokov poznali jeho meno a vnímali ho ako ikonu, rockovú hviezdu, ktorou sa chystal stať, ale chcel aj objasniť pozadie niektorých udalostí, opísaných v Interview s upírom. Príbeh začína opísaním Lestatovho života ako posledného z preživších detí chudobého vidieckeho šľachtica. Nečaká ho žiaden skvelý život – nemá poriadne vzdelanie, pretože si to rodina nemohla dovoliť; nemôže dúfať vo výhodný manželský zväzok, keďže nie je dobrá partia. Spriatelí sa iba s Nicholasom, synom bohatého obchodníka. Po mnohých nociach plných filozofických rozhovorov o posmrtnom živote a existencii dobra a zla sa rozhodnú utiecť do Paríža. Lestat, ktorého pred rokmi očarilo kočovné divadlo, sa rýchlo presadí v malom divadle, zatiaľ čo Nicholas hrá na husle v divadelnom orchestri. Lestatovi sa začína plniť sen, no jednej noci ho unesie Magnus a dá mu svoj „temný dar.“ Z Lestata sa stáva upír, ktorý sa sám musí naučiť, ako prežiť.

Riceová nevyrozprávala iba Lestatov príbeh, ale odhalila aj pôvod samotných upírov. Veľmi pútavým spôsobom zhrnula históriu upírskej rasy starej šesťtisíc rokov. Z Paríža chystajúceho sa na slávnu revolúciu zavedie čitateľa do čias starovekého Ríma a odtiaľ ďalej do minulosti – do tajomstvami opradeného Egypta, ktorý ešte nepoznal veľkolepé pyramídy. Okrem Lestata dostal najväčší priestor upír Marius, vďaka ktorému sa dozvedáme, kto boli prví upírí, a čo sú tieto bytosti naozaj zač. Nepamätám si na inú „upírsku“ knihu, kde by spisovateľ podobným spôsobom načrtol vznik upírov. Fascinujúce čítanie, autorka sa naozaj vyznamenala; skvelo previazala detaily a ríše oddelené storočiami, vytvoriac príbehy doslova živých ľudí. Po dočítaní jej knihy sa mi asi ešte dlho budú pri odborných článkoch a egyptských legendách ozývať v mysli mená Akasha a Enkil.

Veľmi sa mi páčila odlišná atmosféra knihy. Louisa som si neobľúbila, zdal sa mi príliš ufňukaný a neprispôsobivý. V Interview som mala rada práve diabolského Lestata – už v prvom dieli bolo cítiť, že nie je zlý. Potvrdilo sa to v pokračovaní. Lestat je tvrdší ako Louis, priebojnejší, dynamickejší, no jednoznačne kladný hrdina. Jeho rozprávanie netvoria iba sťažnosti, pretože na rozdiel od Louisa sa snaží žiť a vytrieskať zo seba to najlepšie (niekedy ide zbytočne do extrémov, ale to je dané jeho povahou). Ak by som porovnala svoje dojmy z oboch kníh na farebnej škále, Interview sa mi v mysli spája s odtieňmi šedej. Pri mnohých pasážach som sa nudila. No Lestatova kniha hýri farbami ako brazílsky karneval a pulzuje životom.

Na Upírovi Lestatovi mi neprekážalo nič, prečítala som to s veľkým záujmom a radosťou. V rozsiahlej knihe sa objavuje množstvo úžasných postáv, každá jedna individualita sama o sebe. Rozhovory plynú veľmi prirodzene, konanie postáv je pochopiteľné – žiadna kŕčovitosť nehrozí. Svoje mýty a legendy Riceová perfektne vsunula do skutočného historického pozadia. Priznám sa, že v Interview mi trochu chýbali ženské hrdinky. Trochu som vyčítala Riceovej, že vytvorila samých homosexuálnych upírov a žiadnu silnú ženskú hrdinku. Claudia sa tam síce mihla, ale je ťažké nepovažovať ju za dieťa. Niežeby som mala niečo proti homosexuálom (Lestat a co. sú aj tak bi-), len ma Louis nudil. V Lestatovom príbehu sú mnohé udalosti dôležitejšie ako vzájomné vzťahy medzi upírmi (narozdiel od Interview), avšak Riceová dosiahla krásnu rovnováhu. Nezabúda na Lestatovu potrebu vlastnej „rodiny“ popri rozprávaní dávnych príbehov.

Upír Lestat je rozsiahla kniha a nemusí zaujať každého. Ja som si pri nej doslova zgustla. Až po jej prečítaní som si povedala, že Riceová je naozaj dobrá spisovateľka, hoci nikdy nepochopím, prečo všetci zaraďujú The Vampire Chronicles do hororového žánra. Len preto, že sú tam upíri? Konina. Kniha má k hororu veľmi ďaleko, nie je to ani triler, ani romanca. Skôr psychologická fantasy dráma. Možno dokonca Zločin a trest z upírskeho pohľadu. V prvom rade je to ale kvalita, povinné čítanie pre každého správneho upírofila a fanúšika, bohužiaľ zatiaľ v angličtine. Snáď sa raz dočkáme aj slovenského prekladu.

Osobné hodnotenie: 99%
Recenzia od Bruja (05. 12. 2011 19:51:49)


Recenzie smú pridávať iba užívatelia, ktorí na to majú právo. Pokiaľ by ste chceli pridávať recenvie, môžete napísať niektorému z webmásterov alebo adminov. :)
© Fantasy-svet.net, všetky práva vyhradené. Bez súhlasu majiteľov nesmie byť obsah tohto webu skopírovaný.
Fantasy-svet.net je stránka fanúšikov, nie je majiteľom autorských práv. Je len sprostredkovateľom
informácií o celosvetovo populárnych fantasy knihách, filmoch a i.
Created by Whitewash
Verzia 1.04 (Changelog)