Stránka bola presmerovaná

Novú stránku nájdete na http://www.fantasy-svet.sk/

login
heslo
KNOWLEDGEBASE ZÁZNAM
Flotila » kniha «
KNOWLEDGEBASE ZÁZNAM
Serafína a starcova palica » kniha «
KNOWLEDGEBASE ZÁZNAM
Zornička a Filipko » kniha «
KNOWLEDGEBASE ZÁZNAM
Trhlina » kniha «
RECENZIA
Flotila » kniha «
Autor: Yaonee
RECENZIA
Serafína a starcova palica » kniha «
Autor: Yaonee
RECENZIA
Zornička a Filipko » kniha «
Autor: Yaonee
RECENZIA
Trhlina » kniha «
Autor: Yaonee
Goodreads: Book reviews, recommendations, and discussion
REKLAMA

Filmy a seriály v TV programeoptimalizace PageRank.cz
Kniha mesiaca február: Zárezy smrti
Dôležitý oznam:
Internetová stránka Fantasy-svet.net mení doménu. Budeme krajší, rýchlejší, prehľadnejší a plní nových informácií nielen zo sveta fantázie. Práce na novej stránke budú prebiehať približne do apríla 2017. Dovtedy budeme fungovať na starej známej adrese. O tom, kde nás po novom nájdete, vás budeme priebežne informovať.

Pre mesiac február zatiaľ nebola zverejnená kniha mesiaca.
SlavCon 2017
SlavCon 2017 sa tento rok bude konať priamo pod hviezdnou oblohou!
Celý článok
Zárezy smrti
Veronica Roth, autorka populárnej série Divergencia, sa vracia s novou dilógiou.
Celý článok
Novoročná kniha mesiaca január
Aj vy ste zvedaví na to, čo nám prináša posledné knižné kolo v tomto roku?
Celý článok
Vianočná kniha mesiaca december
Aj vy ste zvedaví na to, čo nám prináša posledné knižné kolo v tomto roku?
Celý článok
Kniha mesiaca november: Sychravé dni s Albatrosom! (aktualizované)
Prichádza ten pravý čas na knihy.
Celý článok
loaded
Jana Plauchová: Úvod do teórie chaosu

Príbeh o sile ľudského strachu, sebaklamoch a fóbiách. Ale aj o nevyčerpateľných možnostiach, výskume a zahrávaní sa s vesmírom. Peter „Pete“ Murray je teoretik hĺbkového prežitia. Hoci zachránil z havarovaných ponoriek už mnoho ľudí, sám sa do hlbín oceánu nikdy nepozrel. Má z nich totiž panickú hrôzu. A potom to príde. Prípad, aký doteraz nemal. Jedinečný. Obostretý tajomstvom. Čím ďalej, tým spletitejší. Prípad, v ktorom ide o viac než životy posádky.
 
Poznáte vedecko-fantastické knihy od Jany Plauchovej?
nie
39%
nie, ale už som o tejto autorke čosi počul
17%
áno
15%
áno, ale jej knihy ma neoslovili
16%
možno raz budem od nej čosi čítať
13%
Celkovo hlasovalo 494 užívateľov.
hits
UPOZORNENIE!!
Autormi týchto recenzií sú samotní užívatelia Fantasy-Sveta. Aj keď pridávané recenzie podliehajú kontrole a schvaľovaniu, táto kontrola sa týka predovšetkým syntaktickej a štylistickej stránky. V záujme zachovania objektivity netriedime recenzie podľa toho, aký postoj k danému dielu vyjadrujú. Názory, vyplývajúce z týchto recenzií, sa nemusia spájať s názormi redakcie a vedenia Fantasy-Sveta.

Zobraz v plnej veľkosti
Dievča, ktoré oboplávalo Čarokraj v lodi vlastnej výroby
Autor: Catherynne M. Valenteová
Vydal: Albatros Media a.s.
Hodnotenie: 70%
Obsah:
Ukážka z knihy: "Čo sa stalo s tvojou topánkou?" povedal vážny, hlboký hlas. September uprostred naťahovania zmrzla. Tancovali pred ňou dve žeravé, ohnivé oči. Drak na ňu hľadel s prenikavým záujmom a krčil sa v dlhej tráve ako mačka. "Ja... stratila som ju," povedala September. "Spadla do drezu, keď som liezla na Leopardicu." "Takže si ju nestratila," zadunelo stvorenie uvážlivo. "Opustila si ju." "Uhm," povedala September. "Ja topánky nenosím," zareval drak. "Skúšal som to, keď som bol maličký, ale s tými nezmyslami som skončil." Anotácia: Bystré dievčatko September vôbec netuší, že len o malú chvíľu pristane pri jej okne Zelený Vietor, aby ju na chrbte Leopardice odniesol do rozprávkového Čarokraja. Vydávajú sa spolu na dobrodružnú cestu plnú podivností aj radostí. Pridajte sa k nim!
Knižná recenzia„Dievča, ktoré oboplávalo Čarokraj v lodi vlastnej výroby“ od Catherynne M. Valenteovej

To je ten problém.

Keď však veci v domácnosti dosiahnu sto rokov, prebudia sa. Stanú sa živými. Získajú meno a smútok a túžby, aj nešťastné ľúbostné aféry. Nie je to vždy výhra.


Čo ak by ste na krátku chvíľu, ktorá nebude dlhšia než Palculienka, zabudli na to, že Lucy Pevensieová objavila starý šatník a v ňom vchod do Narnie? Čo ak by vás niekto poprosil o to, aby ste z kníh vymazali príbeh o zvedavej Alici a jej dobrodružstvách v Krajine zázrakov, a rovnako tak začali pochybovať o tom, či Nekonečný príbeh, ktorý očaril malého Bastiana, bol niekedy skutočný?

Čo ak by Dorotka nikdy neobjavila krajinu Oz a Arthur nerozlúštil indície, ktoré ho priviedli k Minimojom, čo bývajú priamo pod jeho záhradou? Čo ak by Snehová kráľovná nemala vo svojom vlastníctve čarovné zrkadlo a Dievča, ktoré oboplávalo Čarokraj v lodi vlastnej výroby, by bolo jediným správne širokým rytierom, čo smie pobudnúť vo svete plnom kúziel, čarov, mágie i zvláštnych obyvateľov, aby si tak prežilo dobrodružstvo plné farebných metafor a bezfarebných príbehov?

A čo ak ste sa práve vy narodili v máji, na ľavom líci máte materské znamienko, veľké a neohrabané nohy a v jeden zvláštny večer si po vás príde Zelený Vietor, ktorý bude mať oblečený zelený pánsky župan, zelený plášť, aký nosia pohoniči, zelené jazdecké nohavice a zelené snežnice, pretože nad oblakmi, v štvrtiach chudoby, kde žije Šesť Vetrov, je chladno?

Viete, September, ktorá žila v dome svojich rodičov, každý deň umývala tie isté ružovo-žlté šálky a omáčkové misy a spala na tom istom vyšívanom vankúši, sa to podarilo. A keďže to bol práve Zelený Vietor, kto jej podal zelenú rukavicu, aby sa mohla pohodlne usadiť na Leopardici z Vánkoviec, čo ich oboch odvezie k veľkému moru, ktoré sa dotýka Čarokraja, nenašla September, Dievča, ktoré čochvíľa obopláva Čarokraj v lodi vlastnej výroby, logický dôvod na to, aby svojmu únosu zabránila.

„... v Čarokraji fungujú zákony, zákony, od ktorých budem jedného dňa oslobodený, keď konečne spracujú moje doklady a obdaria ma zlatým prsteňom imunity. Obávam sa, že ak tieto zákony porušíš, nepomôžem ti. Budú ťa môcť pokutovať alebo popraviť, záleží na nálade Markízy.“

„Je až taká strašná?“

Zelený Vietor zvraštil svoju čiernu bradu. „Všetky malé dievčatá sú strašné,“ priznal nakoniec, „ale Markíza má aspoň veľmi pekný klobúk.“


Čarokraj je miesto, ktoré leží niekde medzi bozkom Šírky a Dĺžky, a ak v ňom chcete zažiť pár zaujímavých avantúr, ktoré nebudú veľmi vzdialené od A-po-L, musíte prejsť priestorom medzi ním a naším svetom. Ale na to, aby ste tento priestor mohli nájsť, musíte najprv navštíviť svoju starú mamu, aby ste tak mali jasnú predstavu o tom, ako zvláštny vchod do Čarokraja môže asi tak vyzerať. Obyčajne na seba berie podobu veľkej, tmavej skrini v kôlni vzadu vo dvore, ktorá je plná krásnych starých vecí a rôznych podivností.

Keď sa vám podarí prejsť chodbou s nízkym stropom, z ktorého na vás zo všetkých strán vykúkajú korene a všetko je vznešene vyblednuté, aj tá stará čipka a stroje na prelomenie kódu, kotvy a ťažké rámy, kosti dinosaurov či planetáriá, a podarí sa vám odolať pohľadu faraónov či slepých básnikov, chemikov a pokojných filozofov, budete si musieť na svoju stranu nakloniť chrlič na vrchole pódia, ktorý nielenže potriasa kamenným obočím a tvrdou kovovou sánkou, a jeho tvár je z kopy bronzu a čiernej skaly, ale má i tú moc schváliť vám vstup do Čarokraja na dobu neurčitú.

„Doklady!“ zahrmel chrlič. Portréty na stenách zadrnčali. Jeho dych bol horúci a plný dymu, v jeho mechanickej sánke sa triasol oceľový jazyk. September cúvla k Leopardici...

A ak sa rozlúčite s vaším únoscom, ktorý má všetko až na tú bradu zelené, a vystaví sa vám granátovníkové vízum, na sebe máte zelený župan od Zeleného vetra a v očiach želé, čo vám po tvári steká ako žĺtok, potom sa budete musieť, ako správne dobrodružní dobrodruhovia, pripraviť na dlhú cestu Čarokrajom, na začiatku ktorej sa takmer utopíte, stretnete tri bosorky (z toho jedného vlkomáka) a bude vám zverené pátranie po istej lyžici v súkromnom vlastníctve súčasnej vládkyne tejto novej zeme.

Ibaže ani rýchly a málo prehľadný začiatok, kedy sa vám podarí nájsť šarkana, a dozviete sa o najhrozivejšom zákone celého Čarokraja, zmeriate vzdialenosť k Pandemóniu, k rodnému mestu strašnej Markízy, dostanete krátku prednášku z dejepisu a stretnete mydlového golema, čo vás dôkladne vydrhne, nie je tým čarovným dôvodom vášho pravého poslania. To vám určí až samotná Markíza, len čo vkročíte do Pandemónia, vzdialeného od čohokoľvek až veľmi, a prediskutujete s ňou niekoľko dôležitých bodov, aby ste tak mohli vstúpiť do kráľovskej služby, samozrejme, s novým párom topánok, a privilégiom bezohľadne ničiť koše na homáre.

Až potom, keď si odchytíte pár veľkých bicyklov, konečne ochutnáte rozprávkové jedlo a odhalíte povahu jesene, zistíte, že ste sa asi a konečne stratili. Stratili vo veľkom, tmavom, bezútešnom Čarokraji, kde čas neplynie rýchlo a ani pomaly. Na mieste, z ktorého niet návratu, kým si nesplníte svoje tri prekliate povinnosti a nedorazíte na dno sveta, kde budete nečakane očakávaní.

Dvere na vzdialenom konci haly sa rozleteli. September sa začala pripravovať na boj, ak by k nemu malo dôjsť. Záležalo jej len na tom, aby sa dostala po schodisku hore a našla Sobotu a Ella, a bolo jej jedno, cez koho bude musieť kvôli tomu prejsť.

Sklenenou halou sa rozozvučala salva nadšeného smiechu a po mnohofarebnej rohoži plnou parou trielilo malé dievča v naberaných bielych šatách, až jej zlaté kučery hopsali. Objala September ako svoju stratenú sestru, stále sa smiala a výskala radosťou.

„Ó, September, si v bezpečí! Som taká šťastná, že si nakoniec prišla a že si celá!“


Dievča, ktoré oboplávalo Čarokraj loďou vlastnej výroby, je šírkou úzkou a dĺžkou širokou rozprávkou pre deti od desiatich rokov. Pýši sa prívlastkom najlepšie predávaná Young Adult kniha a pokiaľ sa neobjavila na internete, nepresvedčila svoju autorku, mimochodom, americkú kritičku a spisovateľku s množstvom cien, ocenení, uznaní a pochvál, aby ju vydala. A tak sa séria niekoľkých príbehov z Čarokraja, ktoré k sebe vábili a lákali čitateľov malých aj veľkých, starých či mladých, detských a dospelých, až do predminulého roku váľala kdesi v tmavých zákutiach jedného magického blogu, na ktorom bola kedysi pomaly, postupne, prirodzene a hravo nahadzovaná.

K nám toto v istom slova zmysle zakliate dielo Catherynne M. Valenteovej priletelo v roku 2012 priamo z Albatrosu. Napriek pútavej ukážke, ktorá si spolu s hravými ilustráciami tróni na obale červenšom než otrávené jabĺčko zlej kráľovnej, nedokázal „foliant“ plný fantastických bytostí a jedného rytiera bez topánky očariť natoľko, aby po nej čitateľ milujúci všetky rozprávkové knihy sveta siahol aj druhý, tretí, stý či nebodaj x-tý raz.

Dôvod, prečo príbeh o Dievčati, ktoré oboplávalo Čarokraj v lodi vlastnej výroby, neosloví, alebo ak aj áno, tak len na chvíľu kratšiu než dospelý natiahnutý Minimoj, nie je prozaický. Je úplne obyčajný, plný toho príjemného nonsensu z čias Alici v Krajine zázrakov či ostrovtipu obyvateľov Úžasnej Zemeplochy. Má také isté postavy a rovnaké príbehy ako väčšina publikácií pre deti od desiatich rokov, a aj napriek tomu, že až do ukončenia rozprávania o dobrodružstve dievčaťa menom September, ktoré do Čarokraja odvial Zelený Vietor na chrbte Leopradice z Vánkoviec, neviete, aké iné tvory by mohli byť ešte tie zlé či dobré, budete celú všedno-nevšednú historku veruže časom aj preklínať.

Zvedavosť, vyburcovaná sprievodným komentárom rozprávača (s dobrým úmyslom), ktorý si dovolí sem-tam dej rezko ďalej posunúť, alebo čo-to vysvetliť, aby ste sa v písmenách náhodou nestratili a isté veci správne pochopili, opadne, len čo sa prepracujete k názvu ďalšej (a ďalšej a ďalšej a ďalšej a ďalšej...) kapitoly. Ten až po stranu 215 odkrýva presne to, čo bude náplňou nasledujúceho dňa stráveného v Čarokraji.

A tak sa sklamaní z toho, že už viac-menej viete, ako sa tá či oná teraz už málo pútavá časť asi skončí, a koho September stretne alebo stretnúť ešte len má, púšťate do pomalého a zdĺhavého čítania. Do čítania o veciach známych, jasných, logických či pochopiteľných. Naivne dúfate, že autorka neodkryla všetky svoje tromfy ukryté v rukáve a snáď si niečo dych berúce a menej zelené pre vás niekam odložila, aby v tom správnom momente mohla milo potešiť. Alebo sa nad vami konečne zľutuje a aspoň toho rozprávača s dobrým úmyslom, ktorého vysvetľovanie sa zo strany na stranu mení na nepríjemné nafúknuté posmešky, čo vrú alebo kypia múdrymi poznámkami o tom, koľko je nám, ale nie jemu!, zahalené a utajené, kým to teda on sám „neodkamufluje“, prinúti odísť kamsi do teplých krajín a už nikdy viac sa nevrátiť.

Bohužiaľ, okrem zručne zvládnutej práce s nonsensovými prvkami, ktoré nám v celej svojej majestátnosti priniesol v roku 1865 Lewis Carroll (a to na ploche necelých 15 500 slov), a vždy po niečom voňajúcich metaforách, neponúka Catherynne M. Valenteová na stranách prekračujúcich číslo 200 nič iné ako niekde niečo podobné a už dvakrát prečítané.

Aby sme však karmu tejto na prvý, druhý a aj ten tretí pohľad sympatickej spisovateľky nepriviedli k záporným hodnotám, musíme, vlastne chceme, pochváliť energiu, ktorú do svojho diela vložila a ktorá nabrala tie správne obrázkové proporcie, sprevádzajúce trošku prebytočne nakysnuté dobrodružstvo. Ako aj medzi riadkami ukryté strasti i slasti výchovy stratených malých dievčat, ktoré vám jedného dňa odídu do začarovanej krajiny, aby si v nej k vám mohli opäť nájsť cestu.

Dievča, ktoré oboplávalo Čarokraj loďou vlastnej výroby, je šírkou úzkou a dĺžkou širokou rozprávkou pre deti od desiatich rokov, ale svoje si v nej nájdu aj dospelí. Predovšetkým takí, ktorí veľa tých rozprávkových kníh, či už od bratov Grimmovcov, Pavla Dobšinského, Petra Karpinského, Joanne Kathleen Rowlingovej, Cressidy Cowellovej alebo Clive Staplesa Lewisa, a mnohých ďalších ušľachtilých spisovateľov pre deti a mládež, nečítali a ich srdcu je blízky i humor Terryho Pratchetta či Douglasa Adamsa.

Dievča, ktoré oboplávalo Čarokraj loďou vlastnej výroby, je šírkou úzkou a dĺžkou širokou rozprávkou pre nenáročné deti od desiatich rokov a strániť by sa jej mali všetci tí, čo zasvätili svoje detstvo Malému princovi, Hobitovi, Poslednému jednorožcovi, Sedemtónovému Tónovi a žuvačkovej princeznej, Škaredému káčatku, Hraničiarovmu učňovi či Percymu Jacksonovi, zlodejovi bleskov, i mnohým ďalším ušľachtilým rozprávkovým bytostiam, aby neboli zbytočne rozčarovaní a smutní za svojím tretím grošom, ktorý im túto zvláštnu knihu, do doby, kým ju teda niekomu nedarujú, pričaroval zrejme aj navždy.

Dievča, ktoré oboplávalo Čarokraj loďou vlastnej výroby, je šírkou úzkou a dĺžkou širokou rozprávkou, ktorá sa odporúča čítať len a len na vlastné riziko!

Oranžová lampiónka sa zahojdala a zažiarila.

September sa otočila k Sobotovi.

„Videla si ju?“ povedal Marid nervózne, pozerajúc sa na ňu svojimi veľkými tmavými očami. „Našu dcéru, stála na prevode. Videla si ju?“

„Čože?“ povedala September – a potom zablikala, ako keď chce niekto sfúknuť sviečku...

Autor/ka: Catherynne M. Valenteová

Názov diela: O dievčati, ktoré oboplávalo Čarokraj v lodi vlastnej výroby

Rok vydania: 2012

Vydavateľstvo: Albatros media a.s.

Počet strán: 215

Jazyk: slovenský

Hodnotenie autorom recenzie: 70%
Recenzia od Yaonee (17. 01. 2013 18:31:25)


Recenzie smú pridávať iba užívatelia, ktorí na to majú právo. Pokiaľ by ste chceli pridávať recenvie, môžete napísať niektorému z webmásterov alebo adminov. :)
© Fantasy-svet.net, všetky práva vyhradené. Bez súhlasu majiteľov nesmie byť obsah tohto webu skopírovaný.
Fantasy-svet.net je stránka fanúšikov, nie je majiteľom autorských práv. Je len sprostredkovateľom
informácií o celosvetovo populárnych fantasy knihách, filmoch a i.
Created by Whitewash
Verzia 1.04 (Changelog)