Stránka bola presmerovaná

Novú stránku nájdete na http://www.fantasy-svet.sk/

login
heslo
KNOWLEDGEBASE ZÁZNAM
Flotila » kniha «
KNOWLEDGEBASE ZÁZNAM
Serafína a starcova palica » kniha «
KNOWLEDGEBASE ZÁZNAM
Zornička a Filipko » kniha «
KNOWLEDGEBASE ZÁZNAM
Trhlina » kniha «
RECENZIA
Flotila » kniha «
Autor: Yaonee
RECENZIA
Serafína a starcova palica » kniha «
Autor: Yaonee
RECENZIA
Zornička a Filipko » kniha «
Autor: Yaonee
RECENZIA
Trhlina » kniha «
Autor: Yaonee
Goodreads: Book reviews, recommendations, and discussion
REKLAMA

Filmy a seriály v TV programeoptimalizace PageRank.cz
Kniha mesiaca február: Zárezy smrti
Dôležitý oznam:
Internetová stránka Fantasy-svet.net mení doménu. Budeme krajší, rýchlejší, prehľadnejší a plní nových informácií nielen zo sveta fantázie. Práce na novej stránke budú prebiehať približne do apríla 2017. Dovtedy budeme fungovať na starej známej adrese. O tom, kde nás po novom nájdete, vás budeme priebežne informovať.

Pre mesiac február zatiaľ nebola zverejnená kniha mesiaca.
SlavCon 2017
SlavCon 2017 sa tento rok bude konať priamo pod hviezdnou oblohou!
Celý článok
Zárezy smrti
Veronica Roth, autorka populárnej série Divergencia, sa vracia s novou dilógiou.
Celý článok
Novoročná kniha mesiaca január
Aj vy ste zvedaví na to, čo nám prináša posledné knižné kolo v tomto roku?
Celý článok
Vianočná kniha mesiaca december
Aj vy ste zvedaví na to, čo nám prináša posledné knižné kolo v tomto roku?
Celý článok
Kniha mesiaca november: Sychravé dni s Albatrosom! (aktualizované)
Prichádza ten pravý čas na knihy.
Celý článok
loaded
Jana Plauchová: Úvod do teórie chaosu

Príbeh o sile ľudského strachu, sebaklamoch a fóbiách. Ale aj o nevyčerpateľných možnostiach, výskume a zahrávaní sa s vesmírom. Peter „Pete“ Murray je teoretik hĺbkového prežitia. Hoci zachránil z havarovaných ponoriek už mnoho ľudí, sám sa do hlbín oceánu nikdy nepozrel. Má z nich totiž panickú hrôzu. A potom to príde. Prípad, aký doteraz nemal. Jedinečný. Obostretý tajomstvom. Čím ďalej, tým spletitejší. Prípad, v ktorom ide o viac než životy posádky.
 
Poznáte vedecko-fantastické knihy od Jany Plauchovej?
nie
39%
nie, ale už som o tejto autorke čosi počul
17%
áno
15%
áno, ale jej knihy ma neoslovili
16%
možno raz budem od nej čosi čítať
13%
Celkovo hlasovalo 494 užívateľov.
hits
UPOZORNENIE!!
Autormi týchto recenzií sú samotní užívatelia Fantasy-Sveta. Aj keď pridávané recenzie podliehajú kontrole a schvaľovaniu, táto kontrola sa týka predovšetkým syntaktickej a štylistickej stránky. V záujme zachovania objektivity netriedime recenzie podľa toho, aký postoj k danému dielu vyjadrujú. Názory, vyplývajúce z týchto recenzií, sa nemusia spájať s názormi redakcie a vedenia Fantasy-Sveta.

Zobraz v plnej veľkosti
Příběhy sběratele starožitností (strašidelné spisy I.)
Autor: Montague Rhodes James
Vydal: Albatros Media Plus
Hodnotenie: 90%
Obsah:
Podivná sbírka kanovníka Alberika ... str. 16 Ztracená srdce ... str. 30 Jasan ... str. 42 Hrabě Magnus ... str. 59 Mezzotinta ... str. 76 Číslo 13 ... str. 89 "Jen hvízdni, chlapče, a já přiběhnu" ... str. 107 Poklad opata Tomáše ... str. 130 Kůr v barchesterské katedrále ... str. 151 Magická síla run ... str. 169 Martinův koberec ... str. 194 Pan Humphreys a jeho dědictví ... str. 2017 Růžová zahrada ... str. 246 Stalo se ve škole ... str. 259 Traktár Midot (přel. V. B.) ... str. 268 Jak zmizel a byl nalezen strýc Henry ... str. 287 Z dějin jedné katedrály ... str. 303 Denník pana Poyntera ... str. 323 Komentáře a vysvětlivky ... str. 337 (bonus: Pozor, duchové! Zacházejte s nimi opatrně a Strašidelné povídky)
Knižná recenziaMontague Rhodes James, alebo len M. R. James, sa narodil v roku 1862 v Goodnestone v Londýne. Prvá knižná zbierka tzv. ghost stories mu vyšla v roku 1904 v anglickom vydavateľstve Edward Arnold Publishers Ltd. a obsahovala 8 krátkych strašidelných príbehov, ktoré boli publikované aj časopisecky. Od roku 1904 M. R. James napísal a vydal úctyhodné množstvo poviedok z prostredia viktoriánskej éry, ktoré inšpirovali, podnietili, vydráždili, zaburcovali či inak ovplyvnili mnohé generácie autorov hororových príbehov 20. a 21. storočia (napr. H. P. Lovecraft, Stephen King, Jonathan Aycliffe, Ramsey Campbell, atď.). Koncom minulého roku vydalo české vydavateľstvo Albatros Media Plus prvý zväzok M. R. Jamesových Příběhů sběratele starožitností. Takmer 350-stranová kolekcia pozostávala nielen z 18 strašidelných próz, ale aj z Jamesovho predhovoru reflektujúceho jeho kritický pohľad na v tom čase súčasnú tvorbu tzv. ghost stories z konca 19. a zo začiatku 20. storočia:

„Strašidelná povídka může být v rámci svého žánru naprosto vynikající anebo naprosto úděsná. Tak jako všude jinde i u ní hrozí selhání buď proto, že se to s duchy přežene, nebo naopak nezvládne. Dracula od Brama Stokera překypuje dobrými nápadmi, ale – lidově řečeno – ten krajíc je namazaný moc tlustě. Vše je tam přehnané; na druhou stranu uvést příklad nezvládnuté povídky bude obtížnější, protože takové texty neutkvějí v paměti“ (M. R. James, 2013, str. 7).Literárnej tvorbe popredného anglického spisovateľa a „osvietenca“ M. R. Jamesa nemožno akýmkoľvek spôsobom upierať vysokú mieru umeleckosti, ktorá sa i dnes výrazným spôsobom premieta predovšetkým do jeho vecnej faktografie alebo unikátneho rozprávačského štýlu. M. R. James je právom označovaný za talentovaného spisovateľa svojej doby, pretože práve zanietením pre kvalitné hororové diela dokázal žáner anglických strašidelných príbehov v prvej polovici 20. storočia ako jeden z mála autorov posunúť do atraktívnejšej roviny – premysleným výberom a dôkladným spracovaním námetov, s ktorými žáner tzv. ghost stories zvykne aktívne pracovať, ako aj prirodzeným a nevtieravým včlenením historického pozadia do sujetu príbehu, prisúdil M. R. James svojej tvorbe prívlastok „zberateľský“ alebo „starožitný“. Do popredia sa tak okrem bežných duchárskych tém pretláča konkrétna dobová rekvizita, o ktorej vám či už ústredná alebo vedľajšia postava (ako aj rozprávač sám) rozpovie málo uveriteľnú, ale za to pútavú historku, príhodu, udalosť či anekdotu, aby vás tak udržiavala stále v napätí.
Zvrat meniaci obyčajný príbeh o konkrétnom artefakte na fantastické dobrodružstvo s takým trochu predvídateľným koncom, a to či už tragickým, alebo tragikomickým, prichádza v momente, kedy sa vašu pozornosť snažia rozptýliť pre dej menej dôležité výstavbové prvky alebo rozprávačské postupy.

M. R. Jamesove strašidlá vstupujú na scénu nepozorovane a v najviac vypätých situáciách. Obyčajne so sebou prinášajú rozuzlenie zápletky, sem-tam sa však stane, že zápletku (naopak) ešte viac zauzlia, aby ju neskôr mohol rozprávač nechať vyznieť dostratena a podčiarknuť tak absurdno príznačné pre tento typ krátkych próz. M. R. Jamesove strašidlá nemajú jednoliatu podobu, tak ako to býva pri tzv. ghost stories zvykom. Ak sa už raz máte báť, báť sa i budete, a to nielen prízrakov, ktoré na seba berú najčastejšie ľudskú či zvieraciu podobu, ale aj takých, aké vás s radosťou mátajú na hrôzostrašných výjavoch zachytených na starých gobelínoch, nástenných maľbách, v iluminovaných rukopisoch, kódexových knihách, biblických apokryfoch, z rôznych miestnych historiek viažucich sa či už na lokalitu, sídlo, kostol, katedrálu, pieseň, číslo, testament, vzorku alebo súdny proces. Strašidelné príbehy M. R. Jamesa pracujú s rôznorodou zmesou námetov, ktoré primárne vyvierajú z ľudových povier a mýtov i legendami opradených miest s bohatou kultúrnou tradíciou.

Vzácny je aj rozprávač, ktorý vás zbierkou bude sprevádzať. Napriek tomu, že sa jeho spoločenské postavenie v M. R. Jamesových strašidelných poviedkach nemení, t.j. nositeľ deja bude stále predstavovať váženého, erudovaného, miestami skeptického a zvedavého človeka s vybranými spôsobmi, preberá na seba úlohu akéhosi mentora – moralizátora – cestovateľa, ktorý vám ochotne vysvetlí alebo inak objasní príčinu, aká ho priviedla k vyrozprávaniu tej alebo onej neuveriteľnej príhody. A to spôsobom natoľko ľúbezným, až je zaťažko uveriť, že v rukách držíte hororovú zbierku a nie krátke príbehy s príchuťou kvalitnej cestopisnej prózy.

Doslov Příběhů sběratele starožitností čitateľa informuje aj o tom, že:

„… Příběhy sběratele starožitností jsou prvním svazkem Strašidelných spisů M. R. Jamesa, které českým čtenářům poprvé v celistvosti zpřístupní prozaické dílo tohoto klasika fantastické literatury. Opíráme se přitom o doposud nejúplnější vydání Jamesových próz Curious Warnings: The Great Ghost Stories of M. R. James, které sestavil znalec Jamesova díla Stephen Jones, a ke 150. výročí narození autora v roce 2012 vydalo nakladatelství Jo Fletcher. Strašidelné spisy ve dvou knihách obsáhnou veškeré dnes známé beletristické texty tohoto významného představitele viktoriánské duchařské povídky“ (M. R. James, 2013, s. 347) a zoradené sú chronologicky, čiže podľa toho, v akom čase boli publikované, a to či už v dobových periodikách, alebo knižných zbierkach. Prvý zväzok tvoria strašidelné príbehy napísané v rozpätí rokov 1885 až 1919, a, ako sme už raz spomínali, tematicky sa viažu na exotické miesta na území Veľkej Británie.Prečo potom vo vás Příběhy sběratele starožitností vyvolajú rozporuplné pocity?

Ak si porovnáme zbierky strašidelných príbehov od Henryho Jamesa a Edith Whartonovej, ktoré zostavil „výbor ze strašidelných povídek“ nakladateľstva Plus (Albatros Media a.s.) v minulých rokoch, s prvým zväzkom Příběhů sběratele starožitností od M. R. Jamesa, môžeme si všimnúť, že zatiaľ čo sú predchádzajúce dva tituly chudobnejšie (nie však v tom negatívnom zmysle slova) o spracovania tém obsahovo rozmanitejších, nechýba v nich napätie. A práve o to sú strašidelné príbehy M. R. Jamesa ochudobnené. Napriek snahe autora vyvolať v čitateľovi stiesnený či podozrievavý pocit vyúsťujúci do prirodzeného strachu z neznáma, ktoré so sebou rozprávanie prináša, ostáva čitateľ i naďalej pasívnym účastníkom nečakaného zvratu. A to, bohužiaľ, aj v momente, kedy rozprávanie prechádza z reálnej roviny do roviny fiktívnej a do príbehu neočakávane vstupuje nadprirodzený prvok.

Vzhľadom na vysokú koncentráciu popisných pasáží obzvlášť rôznych dobových rekvizít, ktoré sú napr. súčasťou kultúrneho dedičstva a v M. R. Jamesových strašidelných prózach tvoria ústrednú ideu príbehu, a to kvôli svojej bizarnej minulosti, potláča sa do ústrania nielen budovanie pochmúrneho, desivého až zlovestného koloritu tzv. ghost stories, ale aj ich prozaická atmosféra hrôzy.

Čitateľ, ktorý rád siahne aj po historických románoch či náučnej cestopisnej próze písanej formou denníka alebo krátkych reportáží s odtienkom fantastickosti, privíta túto M. R. Jamesovu črtu s neskrývanou radosťou. Nakoniec, M. R. James je nepopierateľne majstrom písaného slova svojej doby. Avšak čitateľ, ktorý tzv. ghost stories zasvätil svoj život, pomaly s nimi rastie a dozrieva, bude ochudobnený minimálne o moment prekvapenia, ktorý so sebou tento typ krátkych próz prináša.

Prvý zväzok Příběhů sběratele starožitností od Montagua Rhodesa Jamesa síce nič inovatívne a aspoň raz už nečítané, ak teda ide o originálnu pointu jeho strašidelných príbehov, neprináša. Ba čo viac, naozaj vonia „starožitne“ až „zberateľsky“, ale i tak vás dokáže svojou pútavosťou rozbiť na tisíc malých kúskov, ktoré sa tešia, kedy sa im do rúk dostane sľúbené pokračovanie.
Autor/ka: M. R. James
Názov diela: Příběhy sběratele starožitností (strašidelné spisy I.)
Rok vydania: 2013
Vydavateľstvo: Plus (Albatros Media a.s.)
Počet strán: 356
Jazyk: český
Hodnotenie autorom recenzie: 90%
Recenzia od Yaonee (26. 02. 2014 15:54:31)


Recenzie smú pridávať iba užívatelia, ktorí na to majú právo. Pokiaľ by ste chceli pridávať recenvie, môžete napísať niektorému z webmásterov alebo adminov. :)
© Fantasy-svet.net, všetky práva vyhradené. Bez súhlasu majiteľov nesmie byť obsah tohto webu skopírovaný.
Fantasy-svet.net je stránka fanúšikov, nie je majiteľom autorských práv. Je len sprostredkovateľom
informácií o celosvetovo populárnych fantasy knihách, filmoch a i.
Created by Whitewash
Verzia 1.04 (Changelog)